• BITCOIN/TL
  2167241,545
  % 0,25
 • ETHEREUM/TL
  103702
  % -1,44
 • RIPPLE/TL
  17.94
  % 2,44
 • BITCOIN CASH/TL
  16704.3,616
  % -0,43
 • LITECOIN/TL
  2760.86
  % -1,11
 • COSMOS HUB/TL
  288.56
  % -0,50
 • CARDANO/TL
  16.72
  % 0,23
 • TETHER/TL
  32.58
  % -0,07

Türkiye Kripto Para YasaTaslağında Sona Yaklaştı -Bloomberg

Türkiye Kripto Para YasaTaslağında Sona Yaklaştı -Bloomberg

Dün Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir toplantı geçekleştirdi. 3600 ek gösterge görüşmelerinin görüşüldüğü toplantının ikinci oturumunda kripto para düzenlemeleri hakkında hazırlanan taslak ele alındı.

Kripto para düzenlemeleriyle ilgili son durumun değerlendirildiği toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş da katılım gösterdi.

Bloomberg’ün haberine göre Türkiye’de yasalaştırılması gündemde olan kripto para düzenlemelerinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yetkili kurumlar olarak belirlenmesi planlanıyor.

Kripto varlıkların ihracına yönelik esasları belirleyecek kurum olarak yetkilendirilmesi beklenen SPK, bunun yanı sıra kripto para borsalarının kurulmasında yetkili olacak.

Kripto para düzenlemelerinde ayrıca mevcutta faaliyet gösteren yurt içi yerleşik borsalar için de diğer finansal kuruluşlarla aynı şartlara uyum zorunluluğu getirilmesi bekleniyor. Buna göre kripto borsalarının mali durumları periyodik olarak kontrol edilecek ve belirlenen şartlara göre bir mali yapıda zayıflık görülmesi durumunda işletmeye 3 ay süre tanınacak. Taslakta, bu süre zarfında ilgili şirketin mali durumunda bir iyileşme olmazsa faaliyet durdurma kararı alınabileceği maddesi bulunduğu bildiriliyor.

SPK’nın yanı sıra Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kripto varlık türlerine göre düzenleme ve yaptırım konularından sorumlu diğer kurumlar olması bekleniyor.

Görüşmeleri devam eden kripto para yasa tasarısı yürürlüğe girdiği takdirde yurt dışı yerleşik borsaların bir aylık bir sürenin ardından Türkiye’de faaliyetlerini sonlandırmalarına yönelik kararın çıkması bekleniyor.

Kripto yasa taslağının, vergi konusunda maddelerin eklenmesiyle son halini alması ve yasalaşma sürecine girmesi bekleniyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ