• BITCOIN/TL
  2285809,126
  % 5,99
 • ETHEREUM/TL
  122278
  % 23,03
 • RIPPLE/TL
  17.57
  % 6,20
 • BITCOIN CASH/TL
  16904.68,656
  % 7,94
 • LITECOIN/TL
  2862.16
  % 6,39
 • COSMOS HUB/TL
  287.31
  % 8,75
 • CARDANO/TL
  16.22
  % 8,01
 • TETHER/TL
  32.23
  % -0,03

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kripto Para ICO Çalışması Yayınladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kripto Para ICO Çalışması Yayınladı!

Akşam saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) internet sitesi üzerinden kripto paraların ICO çalışmaları ve başarısıyla alakalı önemli bir araştırma raporu yayınladı. Raporda kripto paraların kaynak üretme konusundaki başarısına ve ICO sisteminin detaylarına değiniliyor.

TCMB Kripto Para Araştırması

Bilkent Üniversitesinden uzmanların oluşturduğu raporda Yardımcı Prof. Ahmet Şensoy, Aylin Aslan ve Levent Akdeniz’in isimleri bulunuyor. Toplam 49 sayfalık detaylı rapor, kripto paraların ICO başarısına dikkat çekiyor.

Yeni bir ürün geliştirmeye çalışan projelerin kaynak yaratma noktasında ICO’ları kullanmasına alıştık. Kripto para piyasalarında yapılan başarılı ICO çalışmaları birçok projesinin bugüne gelmesine sebep oldu. Üstelik bireysel yatırımcılar ilerleyen süreçte çok büyük başarılar yakalayan kripto markalarına erken yatırımcı oldu. Örneğin IOTA ICO’suna katılan bir yatırımcı ATH noktasında 100 dolarını tam 1 milyon dolara çıkardı.

Elbette Kripto Paralarda ICO çalışmalarının hepsi başarıya ulaşmıyor. Ancak yayınlanan bu çalışmada ICO denemelerinin nasıl başarı yakaladığına ışık tutuyor.

Blockchain ve Kitlesel Fonlama

Raporda Bitcoin ile doğan blockchain teknolojisinin alternatif bir kaynak yaratma modeli oluşturduğuna değiniliyor. Elbette bu modelin adı “kitlesel fonlama”, kripto paraların birçoğu sıfırdan doğabilmek için geliştirici ekipleri aracılığıyla ICO pazarına çıktı. Örneğin Ethereum milyonlarca ETH arzını bu şekilde o günün fiyatına göre çok ucuz rakama sattı. Erken dönem yatırımcıları projenin büyüyebilmesi için gerekli can suyunu böylece verdi.

TCMB tarafından yayınlanan rapor tam olarak bu noktada kripto ICO çalışmalarının başarısına ve arkasındaki itici güçlere değiniyor. Örneğin bir projenin ekibinin ne denli güçlü olduğu başarılı bir ICO için şart kabul ediliyor.

Raporun değindiği diğer nokta ise ICO çalışmalarının yüksek başarısıyla kitlesel fonlamayı devasa hale getirmesidir. Yıllardır yapılan kripto ICO satışları sürekli olarak yatırımcılar için cezbedici oldu. İlk kripto ICO’nun 2013 yılında ortaya çıkmasıyla insanlar sürekli potansiyeli yüksek projelere yatırım yaptı ve ciddi meblağlar kazandı.

Ayrıca bugün SPK tarafından ilk kitlesel fonlama onayı verildi. Yakın zamanda girişimler için yaygın şekilde kitlesel fonlama çalışmalarının yapılması beklenebilir.

Raporu daha detaylı incelemek isteyenler TCMB internet sitesi üzerinden ulaşabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ