• BITCOIN/TL
  2161072,243
  % -1,83
 • ETHEREUM/TL
  112894
  % -0,62
 • RIPPLE/TL
  19.76
  % -0,90
 • BITCOIN CASH/TL
  12053.47,162
  % -2,82
 • LITECOIN/TL
  2368.43
  % 0,85
 • COSMOS HUB/TL
  204.77
  % 0,10
 • CARDANO/TL
  13.42
  % -3,48
 • TETHER/TL
  32.84
  % -0,29

TikTok Kripto Paralarla İlgili Yayın Yasağı Getirdi

TikTok Kripto Paralarla İlgili Yayın Yasağı Getirdi

Kripto para birimlerinin tanıtılmasını engellemek isteyen sosyal medya uygulaması bunun dışında farklı alanlarda yeni yasaklarını da duyurdu. Artık Tik Tok platformundan forex, kredi, kredi kartı gibi konularda da ücretli de olsa reklam yapılamayacak.

Uzun süredir art niyetli kişilerin dolandırıcı olduğu belli olan token projelerini pompalamaya çalıştığı konuşuluyor ve Tik Tok’un bu konuda adım atması isteniyordu. Özellikle gençlerin yoğun şekilde kullandığı sosyal medya uygulaması çok sayıda kullanıcının kötü yatırımlara yönlendirilmesine aracılık ediyordu. Bu sorun artık çözüldü, art niyetli kişiler Tik Tok üzerinden spekülatif paylaşımlar yapamayacak.

TikTok Kripto Yasağına Uymayanlara Yaptırım Uygulayacak

Yeni bir doğrulama algoritmasına geçen sosyal medya şirketi bu tarz içeriklerin yüklenmesine de izin vermeyecek. Üstelik hali hazırda dolaşımda olan paylaşımlarında birkaç hafta içinde sistemden temizlenmesi hedefleniyor. Tik Tok kripto para kararı bilgisiz yatırımcılar için faydalı olacak.

Israrla kripto para reklamı yapmak isteyen kullanıcıların hesapları kalıcı olarak kapatılacak. Ayrıca kullanıcıların kara listeye alınarak yeni üyelik açmalarının engellenmesi de mümkün görünüyor.

Kripto para piyasalarının özellikle bu yıl yaşadığı en büyük sorun sosyal medya manipülasyonları oldu. Gerek Elon Musk gerek isimsiz spekülatörler bazı kripto paraları pompalıyor ve insanların yönlendirilmesiyle kazanç elde ediyor. Daha kötüsü onların kazan elde edebilmesi için büyük çoğunluğun mağdur olması gerekiyor.

Sosyal Medya Kripto Manipülatörleri

Hatta bazı token sahipleri sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla yapay hacimler oluşturarak ani satışlar yapmak suretiyle kamikaze dalışları bile yapabiliyor.

Fiyatın yükseldiğini ve hacmin arttığını gören kullanıcılar FOMO’ya kapılarak alım yapıyor ancak token sahiplerinin satış dalgasını başlatmasıyla birkaç dakika içerisinde fiyat sıfıra kadar düşüyor. Yani yatırım yapan kullanıcılar para kazanacakken ellerindeki ana paralarının da tamamından oluyor.

Tüm dünya sosyal medya için benzer kuralların dayatılmasını istiyor. Proje reklamlarının yanıltıcılığa yatkınlığı sebebiyle askıya alınması ilk olarak Google tarafından başlamıştı. Bu ay içinde yeniden kripto para reklamlarını almaya başlayacağını söyleyen Google Adwords bunu ne kadar devam ettirebilecek bilinmiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ