• BITCOIN/TL
  2217314,207
  % 0,28
 • ETHEREUM/TL
  116167
  % 0,07
 • RIPPLE/TL
  19.61
  % 2,90
 • BITCOIN CASH/TL
  13064.82,728
  % 0,35
 • LITECOIN/TL
  2422.92
  % -0,39
 • COSMOS HUB/TL
  215.27
  % -0,23
 • CARDANO/TL
  14.45
  % -0,43
 • TETHER/TL
  33.04
  % -0,04

SPK’dan kripto para düzenleme açıklaması

SPK’dan kripto para düzenleme açıklaması

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere, kripto para birimlerinin Türkiye sınırları içindeki kullanımı ve fiyat manipülasyonları hakkında resmi açıklama geldi.

8 Temmuz tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör tarafından yapılan açıklamada, kripto para birimleri hakkında işleme konacak yasal düzenlemeler detaylandırıldı.

Yapılan açıklamayı Twitter üzerinden paylaşan Avukat Oğuz Evren Kılıç, yasal düzenlemelerin iki başlık altında toplandığını, “kripto varlıkların ihracı ve kripto varlık hizmet sağlayıcıların durumunun ele alındığını” aktardı.

Kripto para platformlarına lisans zorunluluğunun getirileceğini belirten yetkililer, “kurucu ve yöneticilerin yeterliliklerinin sınanacağını” vurguladılar.

Avukat Oğuz Evren Kılıç tarafından Twitter üzerinden aktarılan bilgiye göre, “kripto para platformlarında sanal varlıkların saklanması hususu” ayrıca düzenlenecek. Paylaşılan tweet’te, SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör’ün şu ifadeleri kullandığı söylendi:

“Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar.”

Cointelegraph tarafından daha önce haberi yapıldığı üzere, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para işlemlerinin takibi konusunda harekete geçmiş, 10 bin TL’nin üstündeki işlemlerin 10 gün içinde MASAK’a bildirilmesini zorunlu hale gelmişti.

Maliye Bakanlığı, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerden kaygı duyduklarını belirtirken “vergi konusunda çalışma yürüttüklerini” açıklamıştı.

Avrupa Birliği’nin konu hakkında “yoğun mesai harcadığını ve taslak metin oluşturduğunu” belirten Maliye Bakanlığı, “ABD, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerin, kripto varlıkların alım satım işlemlerini sağlayan platformlara yönelik çalışmalar yaptıklarını” hatırlatmıştı.

Kripto para düzenlemelerine hız veren Türkiye, ödeme işlemlerinde sanal varlıkların kullanılmasını yasakladıktan sonra yönetmeliğe yeni maddeler eklemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ