• BITCOIN/TL
  2154989,336
  % 1,98
 • ETHEREUM/TL
  99975
  % 5,03
 • RIPPLE/TL
  16.87
  % 1,15
 • BITCOIN CASH/TL
  15606.96,414
  % 8,52
 • LITECOIN/TL
  2705.03
  % 2,25
 • COSMOS HUB/TL
  279.02
  % 1,32
 • CARDANO/TL
  15.58
  % 4,02
 • TETHER/TL
  32.22
  % -0,17

Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) Trendi nereye kadar?

Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) Trendi nereye kadar?

Altcoin piyasasının en popüler projelerinden olan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB), son günlerde büyük bir yükseliş yaşayarak kripto para piyasasının gündemine tekrar oturdu. Elon Musk’ın paylaşımları sonrası artan SHIB’in piyasa değeri, 10 milyar doları aştı. “Meme” olarak tabir edilen şaka temelli bu projelerin birçoğunun yeniden yükselmesi, yılın ilk yarısında yaşanan trendin tekrar başlayabileceği yorumlarını da beraberinde getirdi.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 50.000 dolarlık kritik fiyat seviyesini aşmaya çalışırken, dominance oranındaki artışın da etkisiyle, altcoin piyasasında baskının arttığı görülüyor. Buna rağmen popüler projelerden Shiba Inu (SHIB), son iki günde değerini 2 katından fazla artırarak gündeme oturdu. SHIB’de yaşanan artış sonrası başta Dogecoin (DOGE) olmak üzere memecoinlerin birçoğunda benzer bir ralli dikkat çekti. Bu durumun piyasaları sürükleyip sürüklemeyeceği merak konusu.

Shiba Inu (SHIB) İki Katına Çıktı

Dogecoin’e rakip olarak piyasaya sürülen Shiba Inu (SHIB), Elon Musk’ın yaptığı paylaşımlar sonrasında değerini 2 katından fazla artırarak 10 milyar dolarlık piyasa değerini aştı. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,000019 dolar seviyelerinde işlem gören popüler altcoin, gün içinde bu seviyenin de üstüne çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda yaşanan memecoin çılgınlığında ismini duyuran SHIB’in yatırımcıları, projenin 1 dolar seviyesine çıkabileceğini düşünüyor.

Shiba Inu (SHIB), popüler olduğu aylarda Vitalik Buterin’e yollanan “burn” tokenlerin bir kısmının vakıflara bağışlanmasıyla gündem yaratmıştı. Piyasadaki arzı çok fazla olan altcoin, Vitalik’in bağışladığı tokenlerden kalanlarını yakmasıyla rahat bir nefes almıştı. Yine de Hindistan’daki vakıf, kendilerine bağışlanan SHIB’lerin hepsini elden çıkardığını belirtti. Bu durum, projenin üzerindeki satış baskısını da azaltmış olabilir.

Dogecoin (DOGE) Takip Ediyor

Memecoin çılgınlığının en büyük temsilcisi olan Dogecoin (DOGE) ise SHIB fiyatında yaşanan bu yükselişe ayak uydurarak baskı altındaki altcoin piyasasından kendisini ayrıştırmayı başardı. Popüler proje, iki gün önce 0,21 dolar seviyelerindeyken gün içinde başlattığı ralliyle yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,26 dolar seviyesini zorluyor.

SHIB kadar büyük yükseliş yaşayamayan DOGE için ise yatırımcılar ve bazı uzmanlardan olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Kripto para analistlerinden Zernov’un paylaştığı yazıda, teorik olarak projenin 10 dolar seviyesine çıkmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Elon Musk’ın ise bir süredir DOGE paylaşımı yapmaması, yatırımcıların tepkisini çekmiş durumda.

Trend Başlayabilir mi?

SHIB ve DOGE’nin yaşadığı fiyat artışı, diğer memecoinlerde de gözlemlenmeye devam ediyor. Son 2 gündür önemli fiyat hareketi sergileyen Akita Inu gibi diğer projeler de yatırımcıları heyecanlandırdı. Fakat geçtiğimiz aylarda yaşanan artışta geldikleri noktadan hala çok uzak olan bu projeler, 2 gündür yarattığı etkiyi sürdürecek mi merak konusu.

Bununla birlikte, DOGE ve SHIB için hedeflenen fiyat seviyeleri, piyasa değerleriyle kıyaslandığında, tüm kripto para piyasasından daha büyük bir sermaye akışının bu projelere girmesi gerektiğini ortaya koyuyor. SHIB’in güncel piyasa değeri 10 milyar dolar seviyelerinde. Projenin 1 dolar fiyatını görmesi için 50 bin kat daha paranın girmesi gerekiyor. Zira DOGE için de buna benzer bir durum geçerli. DOGE’nin 10 dolar seviyesine yükselmesi için 1 trilyon dolarlık daha piyasa değerine ihtiyacı var. Kripto para piyasasındaki çoğu uzman, bu hedeflerin gerçekçi olmadığını ve teknolojik olarak bir şey sunmayan bu projelere yatırım yapmanın kumar olduğunu belirtiyor. Yine de yaşanan büyük ralliler, birçok yatırımcıyı sevindirmeye devam ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ