• BITCOIN/TL
  1905186,582
  % 0,63
 • ETHEREUM/TL
  102961
  % 0,45
 • RIPPLE/TL
  15.56
  % 5,60
 • BITCOIN CASH/TL
  11934.06,484
  % 4,05
 • LITECOIN/TL
  2279.96
  % 1,97
 • COSMOS HUB/TL
  200.61
  % 0,90
 • CARDANO/TL
  13.63
  % 4,62
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,49

SEC’nin yeni başkanı belli oldu: Kripto paralara nasıl bakıyor?

SEC’nin yeni başkanı belli oldu: Kripto paralara nasıl bakıyor?

Jay Clayton’ın görevi bırakmasının ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni başkanı Elad Roisman oldu.

SEC, son dönemde kripto para piyasasının gündemine sık sık geldi. Kurum adeta, piyasa üzerinde Demokles’in kılıcı gibi hareket etti. Son olarak Clayton’ın başkanlık ettiği SEC, Ripple’a ve iki yöneticisine dava açmış ve piyasayı sarsmıştı.

Göreve gelen yeni başkan Elad Roisman, kripto paralara karşı yapıcı tavrıyla biliniyor.

39 yaşındaki Roisman, kuruma 5 Eylül 2018’de ABD Senatosu kararıyla katıldı. O yıl Senato Bankacılık Komitesi duruşmasında bir konuşma yapan Roisman, ICO’lar ve Blockchain teknolojisiyle ilgili düşüncelerini dile getirmişti. Roisman için SEC, yeni piyasa standartlarına uyum sağlamak için kurallarını, düzenlemelerini ve yönergelerini incelemeli, gözden geçirmeli ve bu yeni zorluklara adil ve şeffaf bir şekilde yaklaşmalı, piyasalara ve yatırımcılara yasal netlik sağlamalıydı.

Öte yandan Bloomberg kıdemli ETF anaisti Eric Balchunas, Roisman’ın koltuğa oturmasının ardından yaptığı değerlendirmede, “Roisman bir kripto yanlısı, o nedenle Bitcoin ETF ihtimali şimdi çok daha yüksek. Bununla birlikte yerinde ne kadar süre kalacağı belirsiz.” ifadelerini kullandı.

Roisman, Cumhuriyetçi bir isim. Joe Biden, göreve geldiğinde Biden tarafından SEC’ye yeni bir ismin atanabileceği belirtiliyor. Biden, 20 Ocak’ta göreve başlayacak.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?
ETF’nin açılımı, Exchange Traded Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

YORUMLAR YAZ