• BITCOIN/TL
  2165703,523
  % -1,22
 • ETHEREUM/TL
  113190
  % -0,23
 • RIPPLE/TL
  19.71
  % 0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12104.29,605
  % -2,12
 • LITECOIN/TL
  2372.15
  % 1,84
 • COSMOS HUB/TL
  205.02
  % 1,01
 • CARDANO/TL
  13.43
  % -2,87
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,18

SEC, yurt dışından Ripple ile ilgili belge talebi konusunda ısrarcı

SEC, yurt dışından Ripple ile ilgili belge talebi konusunda ısrarcı

SEC ve Ripple arasındaki davada taraflar birbirlerinin açıklarını aramaya devam ediyor. Son olarak SEC avukatlarından Jorge Tenreiro, dava hakimi Sarah Netburn’e gönderdiği mektupla adeta Ripple’ın iki yöneticisi Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’i şikayet etti.

SEC avukatı, hakim Netburn’e yazdığı mektupta, Garlinghouse ve Larsen’in davayla ilgili açıklamalarında ve hatta SEC taleplerinin reddedilmesini istedikleri mektuplarda bile, daha çok ABD dışındaki borsalarda ‘trade’ yaptıklarını söylediklerini ancak bu borsalarla ilgili dosya sağlamayı da reddettiklerini belirtti.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda SEC, ABD dışındaki birçok borsa, şirket ve düzenleyici kuruma mutabakat sözleşmesi talebi göndermişti. SEC, tüm bu şirket ve diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarından Ripple ile ilgili bilgi ve belge talep edilmesinin önünün açılmasını istiyor. Ripple ise böyle bir girişimin davayla tamamen alakasız olduğunu belirtmişti.

“ABD dışındaki borsalarda yüz milyonlarca XRP sattılar”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun da toplamda 14 kripto para borsası, Ripple’ın ODL platformunu kullanan 5 şirket ve XRP’yi direkt olarak Ripple’dan alan bir yatırımcıdan belge toplamaya çalıştığı belirtiliyor. SEC, Garlinghouse ve Larsen’in, sadece mahkemedeki ifadelerinden bile, yüz milyonlarca XRP’yi ABD dışındaki en az bir düzine borsada sattığının anlaşıldığını iddia ediyor.

SEC, federal menkul kıymet kanunlarının, yabancı düzenleyici kurumlardan talepte bulunmasını engellemediğini ve bir hukuk davası ile devam eden bir soruşturma için kanıt toplamaya kısıtlama getirmediğini belirtiyor.

2 düzenleyici kurumdan SEC’ye ret

ABD medyasındaki haberlere göre ise SEC’nin ulaştığı ABD dışı düzenleyici kurumlardan 2 tanesi, yardım talebine direkt olarak ret cevabı verdi. 3 tanesi ise isimlerinin açıklanmasını yasakladı.

SEC ayrıca, Ripple’ın, yapılan bu hamlelerin mahkeme kararıyla durdurulması talebinin tutarsız olduğunu mahkeme başkanlığına iletti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ