• BITCOIN/TL
  2157440,584
  % -1,37
 • ETHEREUM/TL
  112715
  % -0,19
 • RIPPLE/TL
  19.66
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12026.24,154
  % -2,88
 • LITECOIN/TL
  2364.05
  % 1,13
 • COSMOS HUB/TL
  204.41
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.39
  % -3,07
 • TETHER/TL
  32.83
  % -0,26

SEC 8 Kripto Para Şirketini Uyarı Listesine Aldı!

SEC 8 Kripto Para Şirketini Uyarı Listesine Aldı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dün izleme listesine 8 adet şüpheli gördüğü kripto para birimini ekledi.

ABD hükümetinin en büyük yatırım gözlemcisi, bir dizi kayıtsız kripto para şirketini görünüşe göre çoğunlukla uluslararası yatırımcıları sahte kurumsal bilgilerle kandırdıkları için takibe aldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Perşembe günü takibe aldığı 28 şüpheli yatırım şirketinden 8 tanesinin kripto para yatırımıyla ilişkili olabileceği tespit edildi. Bazıları güvenilir yeni ticaret merkezleri olduğunu iddia etse de diğerleri hizmetlerini emeklilere satıyor. Hatta firmalardan bir tanesi kendisini kripto para dolandırıcılığına karşı yardımcı olabilecek bir hukuk firması olarak gösteriyor.

Hangi Firmalar İzleniyor?
CoinDesk Perşembe günü işaretli şirketler AxTrading-Investment, Passive Trade Plan, RetireWell Investors, Reclaws International Inc. ve SmartCoins24’ün web sitelerinde kripto para birimi ve blok zinciri hizmetleri sunduğunu tespit etti. Web siteleri kapalı olan diğer üç kuruluş, BitminingFX, Cryptobravos ve FXBitcash de SEC’in kara listesine girdi.

Kuruluşların web siteleri, yatırımcıları etkileme çabalarında hoş bir retorik ve kapsamlı iddiaları bir araya getiriyor gibi görünüyor. Passive Trade Plan kendisini “dijital para yatırımı konusunda güvenilir bir otorite” olarak tanımlarken, Smartcoins24 “2018’in en önemli paralarını takas etme” sözü veriyor.

AxTrading-International’ın web sitesinde “Bitcoin (BTC, +% 2,98) alım satım hizmetlerimiz, kripto para dünyasında yeni olanların yanı sıra Bitcoin uzmanları ve büyük ölçekli Bitcoin yatırımcıları için de uygundur” ifadeleri kullanılıyor.

SEC Perşembe günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların 28 kuruluşun tümü hakkında şikayette bulunduklarını söyledi. SEC, bu firmaların “esasen ABD dışındaki yatırımcıları elde etmek için yanıltıcı bilgiler kullandığını” söyledi. SEC, yatırımcıların “dolandırıcılık kurbanı olmaktan kaçınmalarına” yardımcı olmak için firmaları PAUSE adlı uyarı listesine eklediğini söyledi.

SEC periyodik olarak yatırımcıları kripto para birimi alanındaki gerçek olamayacak kadar iyi fırsatlara karşı uyarıyor.

YORUMLAR YAZ