• BITCOIN/TL
  1911893,616
  % 1,32
 • ETHEREUM/TL
  103523
  % 1,27
 • RIPPLE/TL
  15.8
  % 6,67
 • BITCOIN CASH/TL
  12328.1,125
  % 7,71
 • LITECOIN/TL
  2310.46
  % 3,76
 • COSMOS HUB/TL
  202.62
  % 3,34
 • CARDANO/TL
  13.69
  % 3,93
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,27

Rusya kripto para vergi oranını belirledi

Rusya kripto para vergi oranını belirledi

Yapılan tahminlere göre, Rus hükümetinin her yıl 1 trilyon ruble (yaklaşık 13 milyar dolar) civarında kripto para vergisi toplaması bekleniyor.

Yerel bir Rus yayını olan The Bell’in, hükümetin yıllık vergi gelirini tahmin eden raporu hakkında bilgi edildiği bildirildi. Haberin yazarlarına göre Ruslar ellerinde, kripto para türünde yüzde 12 veya yaklaşık 214 milyar dolar tutuyor. Önemli sayıda tezgah üstü (OTC) kripto alım satım işlemiyle birlikte, yabancı borsalardaki kullanıcı sayısının yaklaşık 10 milyon olduğu tahmin ediliyor. Devlet kurumu, en basit vergi uygulamasının bile 146 milyar ila 1 trilyon ruble arasında kripto para vergi geliri elde edebileceğine inanıyor.

Haberde iki olası vergilendirme yöntemi öneriliyor: Biri borsalar, aracılar ve OTC masaları gibi kripto platformları; diğeri ise yatırım ve kripto paradan elde edilen gelirler üzerinden. Analitik ekibinin tahminlerine göre devlet, yüzde 6 taban vergi ile kripto para platformlarından yılda 90 ila 180 milyar ruble (2,4 milyar dolar) gelir elde edebilir. Kripto parayı vergilendirerek yatırım gelirlerinden 606 milyar ruble (8 milyar dolar) daha gelir elde edilebilir.

Şu anda yüzde 6’lık taban vergi üzerinden hesaplandığında, toplam 200 milyar dolar olduğu düşünülen kripto paradan, madencilik sektörü dışında tahmini olarak 12 milyar dolarlık bir gelir üretilecek. Rusların küresel kripto varlıklarının yüzde 12’sine kıyasla küresel servetin yalnızca yüzde 1’ine sahip olduklarını belirtmek de önemli.

Hükümet raporu ayrıca, hesaba katılmayan, oldukça dağınık ve düzensiz kripto para madenciliği sektörüne de dikkat çekiyor. Açıklamada, tahminlerin tamamen basit usül vergi matrahına dayandığı ve orijinal vergilendirmenin piyasanın gerçek büyüklüğüne göre çok farklı görünebileceği söylendi.

Rusya, merkez bankasının kripto para madenciliği ve alım satımına yönelik kapsamlı bir yasaklama önerisinin reddedilmesinin ardından kripto para piyasasını etraflıca düzenleme planıyla ilerliyor. Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi Rusya maliye bakanlığı, inceleme için kripto para yasal çerçevesi oluşturdu ve yeni düzenlemelerin yakında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ