• BITCOIN/TL
  2108870,329
  % -0,15
 • ETHEREUM/TL
  114611
  % -0,40
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % -0,83
 • BITCOIN CASH/TL
  12617.86,409
  % -2,54
 • LITECOIN/TL
  2440.39
  % -0,04
 • COSMOS HUB/TL
  221.95
  % -0,31
 • CARDANO/TL
  12.69
  % -0,77
 • TETHER/TL
  32.81
  % -0,02

Ripple’ın kurucu ortağı da davanın reddini istedi: “SEC kanıt sunamadı”

Ripple’ın kurucu ortağı da davanın reddini istedi: “SEC kanıt sunamadı”

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’ın SEC’nin kendisine karşı açtığı davanın reddini talep etmesinin ardından Ripple yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı Chris Larsen da SEC’nin kendisiyle ilgili yasa dışı satış suçlamalarını kanıtlayamadığını belirtti ve davanın reddini talep etti.

Larsen’ın avukatları tarafından New York Güney Bölge Mahkemesi hakimi Analisa Torres’e gönderilen mektupta, Larsen hakkındaki suçlamalarla ilgili SEC’nin ortaya hala somut bir kanıt koyamadığı yazıldı.

Aralık ayında SEC; Ripple şirketi, şirket CEO’su Brad Garlinghouse ve Larsen hakkında perakende yatırımcıya kayıt dışı şekilde 1.3 milyar dolarlık XRP satışı yaptıklarını belirterek dava açmıştı. İddiaların içeriğinde ise geçen ay değişikliğe gidilmişti. Larsen’le ilgili kısımda Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. bölümünün ihlâl edildiği ve bilerek veya umursamaz bir şekilde, başka bir kişiye önemli miktarda yardım sağladığı belirtilmişti.

Larsen’in avukatları da gelişmeler ışığında SEC’nin, Larsen hakkında XRP’lerin menkul kıymet olduklarının bilinerek satış yapıldığı ve Ripple’ın hareketlerinin tutarsızlığı konusunda hala somut bir kanıt ortaya koyamadığını belirtiyorlar. Avukatlar, bu iddialarını desteklemek için de Adalet Bakanlığı ve FinCEN’in XRP’yi sanal para olarak kabul etmesini ve bunun menkul kıymet olmakla tamamen ters bir durum olduğunu gösteriyorlar.

“SEC’nin suçlamaları eksik ve kendi standartlarına uymuyor”

Mektupta ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“SEC’nin suçlamaları sadece eksik değil aynı zamanda kendi standartlarına da uymamaktadır. SEC en azından, XRP işlemlerinin menkul kıymet olarak yapıldığının ‘çok açık’ olduğunu ve bay Larsen’in de bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğini göstermelidir”

Avukatlar ayrıca, Larsen’in değiştirilmiş suçlamalarda XRP satışlarıyla ilgili yer alan “başka bir kişiye önemli miktarda yardım sağlama” iddiasının da kanıtlanamadığını, hatta Larsen’in XRP işlemlerinin, ABD ve onun yasalarının yetki alanında olduğunun gösterilemediğini belirtiyorlar:

“Tüm bu eksiklikler, 5. maddenin ihlali konusunda hayati önemdedir. 5. maddenin ihlalini savunmak için SEC, yeterli şekilde her satışın, ilgili maddenin yetki bölgesinde yapıldığını kanıtlamalıdır.”

Zaman aşımı vurgusu
Mektupta ayrıca parasal yardım iddialarının da 5. madde kapsamında yer alması için gereken zamanın geçtiği ve bu suçlamanın da zaman aşımına uğradığı belirtildi:

“SEC, XRP satışlarının birden fazla yıldaki zaman aralığında yapıldığını iddia ettiği için, kanun 2013’te işlemeye başlamış ve 2018’de süre dolmuştur. “

Gelişmeleri telegram grubumuzda konuşuyoruz. Katılmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ