• BITCOIN/TL
  1886900,447
  % 3,72
 • ETHEREUM/TL
  101045
  % 5,71
 • RIPPLE/TL
  14.27
  % 3,39
 • BITCOIN CASH/TL
  11129.13,456
  % 8,23
 • LITECOIN/TL
  2152.93
  % 4,78
 • COSMOS HUB/TL
  192.6
  % -1,37
 • CARDANO/TL
  12.24
  % 6,53
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,17

Ripple’a açılan davanın SEC’deki kilit ismi görevinden ayrılıyor

Ripple’a açılan davanın SEC’deki kilit ismi görevinden ayrılıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple’a açılan 1.3 milyar dolarlık davanın en önemli sorumlularından biri olan SEC İcra Direktör Vekili Marc P. Berger görevini bu ay sonunda bırakıyor. Berger, kripto para ICO’larına karşı çok önemli yaptırım uygulamalarıyla da bilinen bir isimdi.

SEC’den yapılan açıklamada, Ağustos 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na İcra Dairesi Başkan Vekili olarak atanan Marc P. Berger’in kurumdaki görevi ay sonunda bitecek. Berger, Aralık ayında Stephanie Avakian’ın ayrılmasıyla yeni görevine geçmişti.

Ripple davasında başrol oynadı
Berger yeni görevinde çok fazla bir zaman geçirmese de kripto para dünyasını yerinden oynatacak bir hamle yapmış ve Ripple Labs şirketi ve CEO Brad Garlinghouse ile yönetim kurulu başkanı Chris Larsen’e açılan davada başrol oynamıştı.

Avakian’ın görev süresinin sonunda açılan dava, Ripple’ın piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi olan XRP’nin satışının kayıtsız olarak yapıldığını öne sürüyor. SEC, XRP’yi bir menkul kıymet yani, bir iş ya da kuruluş için fon sağlayan, ticareti yapılabilir bir yatırım sözleşmesi olarak görüyor. SEC bu tür varlıkların kayıtlı olmasını zorunlu kılıyor.

Ripple şirketi Chris Larsen, Arthur Britto ve daha sonra ayrılıp Stellar Lumens’i ortaya çıkaran Jed McCaleb tarafından, bankaların özellikle sınır ötesi para transferlerini çok daha kolay yapabilmesi amacıyla kurulmuştu. SEC ise, CEO Garlinghouse ve Larsen’in şirket tarafından kendilerine verilen XRP’leri kişisel zenginlik amaçları için kullanıp sattıklarını iddia ediyor. SEC ayrıca Ripple’ın bazı şirketlere XRP kullanmaları için para ödediğini, bu şekilde fiyatın artmasını sağladığını da belirtiyor.

New York Federal Mahkemesi’nde açılan davanın ardından o dönem 0.70 dolara kadar yükselen XRP fiyatı 0.25 dolara düşmüştü. Coinbase de dahil olmak üzere bazı borsalar da XRP alım ve satımını durdurduklarını açıklamışlardı.

Telegram yaptırımında da payı var
Berger’in ayrıca, son günlerin revaçtaki mesajlaşma uygulaması Telegram’a karşı SEC tarafından uygulanan yaptırımlarda da payı bulunuyor. SEC, Gram token’a yatırım yapanlara, şirketin 1.2 milyar dolar geri ödeme yapmasına karar vermiş ve proje birçok ertelemenin ardından hayata geçememişti. ICO ile ilgili yaptırım eylemlerine ek olarak Berger, büyük firmalardan Robinhood, Deutsche Bank ve Luckin Coffee’ye karşı, yatırımcıların korunması amacıyla yaptırımlarda bulunmuş ve menkul kıymetler yasalarının uygulanmasında rol oynamıştı.

ABD’de olaylı başkanlık seçimlerinin ardından 20 Ocak’ta Trump başkanlığı Biden’a ve yönetimine bırakacak. ySEC’te de değişikliklerin bu olması beklenirken, Biden’ın, SEC başkanı rolünü Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski başkanı Gary Gensler’e vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

YORUMLAR YAZ