• BITCOIN/TL
  2163275,322
  % 1,14
 • ETHEREUM/TL
  100560
  % 2,71
 • RIPPLE/TL
  16.91
  % 0,62
 • BITCOIN CASH/TL
  15728.22,589
  % 3,36
 • LITECOIN/TL
  2724.71
  % 1,35
 • COSMOS HUB/TL
  279.85
  % 0,69
 • CARDANO/TL
  15.56
  % 0,24
 • TETHER/TL
  32.25
  % -0,11

Ripple Dijital Para İçin Kolları Sıvadı

Ripple Dijital Para İçin Kolları Sıvadı

Ripple, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) başlatan bankalar için özel bir defter oluşturduğunu duyurdu.

Ripple tarafından 3 Mart’ta yapılan açıklamaya göre, XRP kripto parasının arkasında bulunan blokzincir şirketi, merkez bankalarına dijital para birimlerinin ihracı ve yönetimi için güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm sağlayan halka açık, açık kaynaklı, XRP Ledger’in özel bir versiyonunu hazırlıyor.

Daha fazla işlem gizliliği ve kontrol ihtiyacı
Açıklamada bir Merkez Bankası’nın halka açık bir defterin sunabileceğinden daha fazla işlem gizliliği ve para birimi üzerinde kontrole ihtiyacı olması dolayısıyla gerekli ölçekte çalışabilen özel bir defterde bir CBDC oluşturmayı tercih edeceği iddia edildi.

Ripple’nin hazırladığı CBDC Özel Defteri’nin ödemeler için oluşturulduğu ifade edilerek XRP Ledger’e (XRPL) güç veren blokzincir teknolojisine dayandığı belirtildi. Merkez bankalarının yüzde 80’inin aktif olarak “bir tür bağımsız kripto para birimini” keşfetmeye başladığı belirtilen  açıklamada CBDC’nin ortaya çıkarılmasındaki zorluklara şu ifadelerle değinildi:

“Dağıtık defter teknolojisi, tıpkı bugünün kripto para birimleri için olduğu gibi, çoğu CBDC’nin de temeli olacaktır. Merkez bankaları, CBDC’leri hızlı bir şekilde kurmak ve çalıştırmak için mevcut blokzincirlerinden faydalanabilirken çoğu defter ödemeler için oluşturulmamıştır ve başarılı bir perakende CBDC’sinin gerektireceği işlem hacmini karşılayamaz.”

“Daha yeni başlıyoruz”
CBDC Özel Defteri’nin saniye başına işlem (TPS) açısından yüz binlerce TPS’ye ölçekleme potansiyeliyle saniyede on binlerce işlemi idare edebileceğini belirten şirket, CBDC Özel Defteri’nin üzerindeki işlemlerin, XRP Ledger tarafından kullanılan ve çok daha az enerji yoğun olan fikir birliği protokolüyle doğrulandığını ifade etti. Ayrıca Özel Defter’in iş kanıtı (PoW) kullanan halka açık blokzincirlerden 61 bin kat daha verimli ve daha ucuz olduğu ifade edildi. Ripple’nin dünyanın dört bir yanından merkez bankalarıyla iletişim halinde olduğu belirtilen şirket açıklamasında şu ifaedelere yer verildi:

“Ve daha yeni başlıyoruz. Ayrıca, Merkez Bankalarının, her üyenin parasal ve teknolojik bağımsızlıklarını korumasına izin verirken tam uzlaşmanın birlikte çalışabilirliğini sağlayan bir CBDC Defterler ağına katılabilecekleri yeni bir yaklaşım üzerinde çalışıyoruz. Bunun Merkez Bankaları için oyunun kurallarını değiştireceğine inanıyoruz ve çok yakında nasıl çalıştığına dair daha fazla ayrıntı yayınlamaktan heyecan duyuyoruz.”

PayPal’ın CEO’su Dan Schulman da 11 Şubat’ta şirketin dijital cüzdanlarının, merkez bankası dijital para birimlerinin tüketicilerin gelir seviyeleri arasında bir dağıtım aracı olduğuna ilişkin bir vizyon ortaya koydu. Ayrıca PayPal’ın kripto işlemlerinin İngiltere’de de uygulamaya alınacağı duyuruldu.

YORUMLAR YAZ