• BITCOIN/TL
  2274816,267
  % 5,56
 • ETHEREUM/TL
  121785
  % 22,42
 • RIPPLE/TL
  17.54
  % 6,22
 • BITCOIN CASH/TL
  16884.44,730
  % 7,93
 • LITECOIN/TL
  2839.48
  % 5,78
 • COSMOS HUB/TL
  286.89
  % 8,41
 • CARDANO/TL
  16.17
  % 7,61
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,07

Merkezi Olmayan Borsalar 2021’de Hızlanacak

Merkezi Olmayan Borsalar 2021’de Hızlanacak

Kripto para birimleri, merkezi olmayan elektronik para biçimleridir, ancak çoğunlukla, kripto varlıkları – borsaları – edindiğiniz yerler tamamen merkezileştirilmiştir. Bu merkezileşmenin pratik ve siyasi bir dezavantajı var, çünkü yalnızca değerli fonların kaybedilebileceği tek başarısızlık noktaları ortaya çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda güç ve nüfuz yoğunlaşmasına da yol açması muhtemel.

Merkezi olmayan alışverişler ( DEX es) bu ikilem için bir çözüm vardır ve bunlar, (miktarlar açısından) merkezi borsalarda (CEXes) ile karşılaştırıldığında nispeten niş kalırken çok sanayinin onlar 2021 yılında önemli bir büyüme tanık olacak emin görünüyor Bu, ikinci katman ölçeklendirme çözümlerinden, geliştirilmiş otomatik piyasa yapıcı ( AMM ) modellerinden ve atomik takaslardan yeni yeniliklerin tanıtılmasıyla yardımcı olacaktır .

Bu iyileştirme ve büyüme süreci, piyasanın istediğinden daha yavaş olabilir, ancak büyük merkezi kripto borsası Binance bile Cryptonews.com’a DEX’lerin nihayetinde merkezileştirilmiş eşdeğerlerini hattın aşağısında bir yerde geçmesini beklediğini söyledi .

Sektör rakamları genel olarak DEX’lerin 2021’de büyümeye tanık olacağı konusunda hemfikir olsa da, bu büyümenin ne kadar güçlü ve hızlı olacağı konusunda görüşler karışık.

DEX’lerin oldukça yüksek bir giriş eşiği ve pahalı işlemleri var. Bu biz gerçek kütle benimsenmesini ve merkezi olmayan hakimiyetine geçişi bekleyemezsiniz değişmediği sürece,”Alexi Lane, proje sözcüsü Ethplorer , bir Ethereum (ETH) kaşif belirteçleri.

Bu aynı zamanda, merkezi bir borsa işleten ve kendi DEX’i geliştiren Binance’in görüşüdür .

Şirket sözcüsü Cryptonews.com’a verdiği demeçte, “Merkezileştirilmiş borsalar, kitlesel benimseme için gereken rahatlığı sağlıyor […] DEX’ler niş bir pazar için niş bir segmenttir, tüketici dostu arayüzler aracılığıyla nüfuz edilmesi gereken kalın bir farkındalık katmanı vardır” dedi.

İşlem hacimlerine bakarsanız, DEX’lerin pazar payı açısından hala CEX’lerden bir miktar daha uzakta olduğu oldukça açık hale geliyor. En büyük DEX – Uniswap – şu anda günlük hacmi 1,25 milyar USD iken (CoinGecko’ya göre) Binance’in günlük hacmi 27 milyar USD.

İşlem hacmine göre en iyi 5 DEX:

dex2

Aslında, yazım sırasında 74 merkezi borsa, işlem hacmine göre ilk 75 borsada yer alan tek DEX olan Uniswap’ten daha büyük günlük hacimlere sahip. Bununla birlikte, ticaret inkar edilemez şekilde çoğunlukla CEX’ler etrafında yoğunlaşırken, DEX sektöründe çalışan birçok figür bunun önemli ölçüde değiştiğini iddia ediyor.

Komodo (KMD) Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) ve Komodo’nun merkezi olmayan değişim çözümü AtomicDEX’in baş geliştiricisi Kadan Stadelmann, “Merkezi olmayan borsaların 2021’de önemli bir ilgi göreceğini düşünüyorum” dedi .

Hacimler açısından “DEX’lerin şu anda CEX’lerle karşılaştırılmadığını” kabul etti. Yine de, insanların DEX’lere ve piyasadaki rollerine nasıl değer vermeye başladığına bakmamız gerektiğini ekledi.

“Bunun bir göstergesi, DEX tokenlerinin piyasa değeri sıralamasındaki son yükselişidir. CTO , UNI , 1INCH ve CAKE şu anda en iyi 100 piyasa değeri içinde ve hiçbiri henüz 6 ay önce yoktu ”dedi.

İnovasyon destekli

Stadelmann için, bir dizi teknolojik gelişme ve yenilik, 2021’de DEX’lerin yükselişini kolaylaştıracak.

“Uzayda Komodo gibi, yalnızca ETH ve ERC-20 jetonlarını değil, aynı zamanda BTC, LTC ve merkezi olmayan borsalardaki diğer varlıkları da destekleyen birlikte çalışabilir çözümler oluşturmaya odaklanan birkaç proje var ” dedi ve çoğu DEX’in olduğu gerçeğine atıfta bulundu. bugün şu anda Ethereum blok zinciri ve ERC belirteçleri ile ticareti sınırlandırıyor.

Aynı şekilde, merkezi olmayan finans için piyasa mekanizmalarının geliştiricisi olan Gnosis’in (GNO) CEO’su Martin Köppelmann, teknolojinin DEX’lerin bu yıl büyümesine yardımcı olacağını söyledi.

Cryptonews.com’a “ 2021’in , merkezi borsalara kıyasla merkezi olmayan borsaların ne kadar büyüyeceği konusunda birçok sürpriz getireceğini düşünüyorum” dedi .

Önemli ilgi gördüğü tahmin edilen bir alan, DEX’lerin CEX’ler tarafından kullanılan geleneksel sipariş defterleri yerine varlıkları fiyatlandırmak için kullandıkları otomatik piyasa yapıcı (AMM) algoritmalarıdır.

Binance sözcüsü, “2021’de DEX’lerin daha verimli pazarlar için AMM modellerinde yenilik yapmaya devam etmesini ve likidite sağlayıcılarını çekmek için getiri elde etmenin yeni yollarını bulmasını bekliyoruz” dedi.

Binance ayrıca gelişmiş türev ürünlerinde (örn. Opsiyonlar, vadeli işlemler, fark sözleşmeleri) ve geleneksel finansta yaygın olan araçlarda bir büyüme bekliyor. “Yükselen trendlerden biri, geleneksel finansta varlıkları temsil eden sentetiklerin popülaritesi” diye eklediler.

dex volume

Martin Köppelmann için ölçeklenebilirlik önemli bir gelişme alanı olacak ve Gnosis, 2021’in DEX’lerin ‘Katman 2’de çözüm sunmaya başladığı yıl olmasını bekliyor.

Bu, şu anda yüksek işlem maliyetlerini düşürmek gibi daha düşük seviyeli teknik özellikleri iyileştiren Ethereum üzerine inşa edilen uygulamalar anlamına geliyor. Mevcut işlem maliyetleri (‘gaz fiyatları’), bu tür hizmetleri kullanmak isteyen birçok insan için büyük bir engel ”dedi.

Gnosis özelinde, mevcut gaz fiyatlarını gerçekten karşılayamayan perakende yatırımcıları çekmek için özellikle satın alınabilirliği ve erişilebilirliği artırmaya odaklanan yeni çözümler ve ürünler sunmayı hedefliyor.

“Halihazırda popüler ve etkili bir panzehiri kanıtlayan Ethereum yan zinciri xDai gibi ürünlerimizin birçoğunu böyle bir çözüme zaten yerleştirdik ” dedi.

Yukarıda belirtildiği gibi, çoğu DEX, CEX’ler IOU benzeri bir sistem aracılığıyla herhangi bir zincirden varlıklar için kolay ticarete izin verse de, ticareti ERC tokenleriyle sınırlar . Kadan Stadelmann, bu zayıflığın bu yıldan itibaren giderek daha fazla ele alınacağını söyledi.

“ERC20 DEX’ler, zincirler arasında değeri temsil etmek için sarılmış tokenlar kullanır ve bu da sonuçta merkezi bir üçüncü taraf koruyucusuna güven gerektirir […] DEX’lerin CEX’leri aşması için, atomik takas teknolojisi gibi çözümler, kullanıcıların her zaman olduğu yerlerde güven olmadan protokoller arası ticaret sağlamak için çok önemlidir. fonlarının kontrolünde ”dedi.

Güvenlik ve özgürlük

2021’de görebileceğimiz bir başka eğilim, güvenlik ve saklama endişelerinin daha fazla tüccarın DEX’lere yönelmesini sağlamasıdır, çünkü bunlar, işlem sırasında doğal olarak kendi kriptonuzun kontrolünü elinde tutmayı içerir. Bu geçiş, yeni büyük borsa korsanlığı vakalarını hızlandırabilir ve bu nedenle, paranızla merkezi bir tarafa güvenme risklerinin altını çizebilir.

“DEX’ler çoğunlukla CEX’lerden daha güvenlidir. Genellikle daha güvenlidirler çünkü kullanıcının kendi özel anahtarlarına tek erişimi vardır, ancak bu, dikkate alınması gereken güvenlik sorunları olmadığı anlamına gelmez ”dedi Stadelmann.

Bir AMM protokolü ile etkileşime giren likidite havuzlarının DEX ticaretine bir merkezileştirme unsuru getirdiğini, güvensiz akıllı sözleşmelerin ise merkezi olmayan borsalar için başka bir potansiyel risk olduğunu belirtti.

“Daha geniş bir benimseme elde etmek için, DEX’lerin AMM teknolojisini iyileştirmesi veya AMM’leri modellerinden tamamen kaldırması gerekiyor. Likidite sağlayıcı teşviklerini daha iyi genel güvenlik ile birleştiren yeni çözümler ortaya çıktıkça, CEX’lerden DEX’lere kayda değer bir piyasa yakalama değişimi göreceğiz ”diye ekledi.

Yakın zamanda ortaya çıkan bir başka sorun , oyun perakendecisinin, diğer şirketlerin ve hatta kripto para birimlerinin hisselerinde ticareti askıya alan çeşitli ticaret platformlarıyla sonuçlanan tüm GameStop efsanesiyle ilgili .

“Giderek daha fazla insanın merkezi seçeneklere uygun bir alternatif olarak DEX’lere yöneldiğini gördük. Bu eğilim , perakende yatırımcılara merkezi sağlayıcıları kullanmanın politikalarının insafına olmanın bedeli ile birlikte geldiğini gösteren Robinhood ve GME ve AMC gibi hisse senetleri etrafında gelişen olaylarla devam etmeye hazır görünüyor ”

DEX’lerde işlem yaparken bu tür korkuların büyük ölçüde ortadan kalktığını da sözlerine ekledi.

“Bu son olay ve onu izleyen kamuoyu dalgası, ademi merkeziyetçiliğin ethosuna ve potansiyeline daha fazla insanın gözünü açmaya başladı: serbest piyasa için adil pazar yerleri,” dedi.

Ne kadar büyük?

Koşullar kesinlikle merkezi olmayan borsalar lehine hareket ederken, büyük merkezi borsalara gerçekten rakip olmaya başlamadan önce biraz zaman geçecek. Ancak Binance için daha da büyük olacak.

Sözcüsü, “Gelişmekte olan diğer teknolojiler gibi, DEX’lerin pazara hakim olması zaman alacak. Bunun 2021’de olmasını beklemiyoruz, ancak DEX’ler birkaç yıl sonra CEX’leri devralmak zorunda. “

YORUMLAR YAZ