• BITCOIN/TL
  2224431,736
  % -2,36
 • ETHEREUM/TL
  113305
  % -3,12
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % -3,51
 • BITCOIN CASH/TL
  19704.81,218
  % -9,37
 • LITECOIN/TL
  3110.61
  % -3,41
 • COSMOS HUB/TL
  345.09
  % -3,37
 • CARDANO/TL
  18.6
  % -6,51
 • TETHER/TL
  32.28
  % 0,37

Merkez Bankası Başkanı Neden Görevden Alındı

Merkez Bankası Başkanı Neden Görevden Alındı

Resmi Gazete’de yayımlanan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’inci maddesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, görevden alındı.

Ağbal’ın yerine TCMB Başkanlığı koltuğuna AK Parti eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Beş aylık merkez bankası yönetimi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevden alınan Naci Ağbal, 7 Kasım 2020’de bir önceki başkan olan Murat Uysal’ın yerine getirilmişti. Böylece yalnızca beş ay içerisinde iki kez merkez bankası başkan değişikliği yapıldı. Murat Uysal ise 6 Temmuz 2019’da, görev süresinin bitmesine on ay kala görevden alınan TCMB eski Başkanı Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilmişti. Bu kararla birlikte Ağbal, Uysal’dan sonra görevden alınan üçüncü Merkez Bankası Başkanı oldu.

2020 Kasım ve Aralık’ta 675 baz puan faiz artırımı gerçekleştiren Naci Ağbal, Ocak ve Şubat 2021’de faiz artırımına gitmezken Mart’ta 200 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı.

Dikkat çeken karar, TCMB eski Başkanı Murat Çetinkaya hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasına neden olarak kullanılan şu ifadeleri akıllara getirdi:

“Önceki Başkanı’nı görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu.”

 

Merkez Bankası başkanı değişiklik kararnamesi

Merkez Bankası başkanı değişiklik kararnamesi

Ağbal’dan veda mesajı

Naci Ağbal gece 4.20 sularında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.”

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir?

1967 Bayburt doğumlu Şahap Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra İngiltere Hastings College’de işletmecilik üzerine eğitim aldı. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktarasını yapan Kavcıoğlu, 2014’de Doçent, 2019’da Profesör unvanını aldı. Kavcıoğlu, Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcılığı, Türkiye Halk Bankası AŞ’de sırasıyla İstanbul Bölge Koordinatörlüğü ve Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanlığını yaptı. AKP’den 26. Dönem Bayburt Milletvekili seçilen Kavcıoğlu, ‘Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi’ ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ kitaplarını kaleme aldı.

Gelişmeleri telegram grubumuzda konuşuyoruz.

YORUMLAR YAZ