• BITCOIN/TL
  432995,382
  % -1,16
 • ETHEREUM/TL
  34068
  % -2,81
 • RIPPLE/TL
  6.75
  % -1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  2450.84,243
  % -2,46
 • LITECOIN/TL
  1088.73
  % -4,74
 • COSMOS HUB/TL
  204.33
  % -2,77
 • CARDANO/TL
  9.95
  % -3,62
 • TETHER/TL
  17.97
  % 0,05

Maymun Çiçeği Virüsünün Kripto Para Piyasalarına Olası Etkileri

Maymun Çiçeği Virüsünün Kripto Para Piyasalarına Olası Etkileri
Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği virüsünü için en yüksek uyarı seviyesinden acil durum ilan etmişti. Şimdi ise ABD tarafından da benzer bir hamle geldi. Olası bir pandemi durumunun kripto para piyasalarına nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Uzmanlar, yeni bir pandemi ihtimalinde hükümetler daha deneyimli olacağı için atılacak adımların piyasaya etkisinin daha ılımlı olabileceğini belirtiyor. Ayrıca piyasaların geçmiş deneyimleri belirli bir döngünün takip edileceğini gösteriyor. Ancak Bitcoin ve altcoin piyasalarının çok daha volatil olmasından dolayı, yatırımcılar sürecin kripto para piyasalarına etkisini merak ediyor.

ABD’li yetkililer 4 Ağustos itibarıyla, maymun çiçeği hastalığı için bir halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini bildirdi. Bu ilanın ardından hastalıkla mücadele için ek fon ve araçların serbest bırakılması bekleniyor. Ancak kripto para ve geleneksel piyasalar için asıl bağlayıcı olan kısım bu fonlar değil.

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (FED), enflasyonu düşürmek için faiz artırımları ve bilanço daraltma politikaları izliyor. Ancak Maymun Çiçeği virüsünden kaynaklı olası bir pandemi ilan edilmesi durumunda, parasal sıkılaşmanın rafa kaldırılacağı düşünülüyor. Böyle bir durumda riskli varlık olarak kategorize edilen kripto para birimlerinin yeniden canlanacağı ifade ediliyor. Ancak canlanma süreci düşünüldüğü kadar kolay gerçekleşmeyebilir.

Maymun Çiçeği ve Kripto Para Piyasaları

2019 yılında ortaya çıkan Korona Virüs pandemisi oldukça yakın zamanlı bir örnek olarak mevcut durumda karşımıza çıkıyor. O dönem, lider kripto parada %60’lık değer kaybı görülmesine rağmen, yıl içerisinde eşit derecede güçlü bir geri dönüşün ve yeni bir fiyat paradigmasının başlangıcı inşa edilmişti.

Pandemi dönemi boyunca, FED başta olmak üzere pek çok ülkenin merkez bankası faiz oranlarını 0 seviyesine yaklaştırdı, üstelik emisyon artışları da düşük faiz sürecine eşlik etti. Yaşadığımız süreç tüm dünyada inanılmaz bir enflasyonun artışına sebep oldu. Şimdi Maymun Çiçeği pandemisi ilan edilmesi durumunda, benzer bir sürecin yaşanacağı düşünülüyor.

Kripto para piyasalarının bu süreç içerisinde önce şiddetli değer kaybetmesi sonrasında ise parasal genişleme ile yükselişe geçmesi beklenebilir. Ancak her olay kendi özelinde eşsizdir bu sebeple piyasalara dair bu öngörü netlik içermemektedir. Ayrıca Maymun Çiçeği’nin pandemiye dönüşme ihtimali de zayıf görülüyor. Reuters’e göre ABD’de yapılan araştırmalar, 6.600’ü aşan vaka sayısının neredeyse tamamının eşcinsel erkek olduğunu gösteriyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ
X