• BITCOIN/TL
  2214142,628
  % -3,40
 • ETHEREUM/TL
  112321
  % -5,28
 • RIPPLE/TL
  19.57
  % -0,78
 • BITCOIN CASH/TL
  20832,479
  % -5,17
 • LITECOIN/TL
  3127.48
  % -4,91
 • COSMOS HUB/TL
  346.01
  % -4,24
 • CARDANO/TL
  18.85
  % -3,98
 • TETHER/TL
  32.24
  % 0,20

Kripto para borsası Hotbit hack’lendi

Kripto para borsası Hotbit hack’lendi

Şanghay merkezli kripto para borsası Hotbit’ten yapılan açıklamada, 29 Nisan 2021 TSİ 11.00’de platformun ciddi bir siber saldırıya uğradığı ve bunun sonucunda bazı temel hizmetlerde kesinti olduğu bildirildi.

Açıklamada, saldırganların Hotbit’in sıcak cüzdanlarına da girmeye çalıştığı fakat bu girişimin platformun risk kontrol sistemi tarafından tespit edilip durdurulduğu aktarıldı.

Hotbit ekibinin olayın ardından inceleme ve sistemleri normal işleyişine geri döndürme çalışmaları nedeniyle tüm servisleri kapattığı, sürecin en az 7 gün süreceği kaydedildi. Ayrıca tüm varlıkların güvende olduğu belirtildi.

Hotbit, bugün sabah saatlerinde sunucu performansını iyileştirmek için bir sistem bakımına başlandığını duyurmuştu.

Yaşanan saldırı sonrası güvenliği temin etmek için ekibin tüm sunucuları tamamen inşa edeceği açıklandı. Hacker’ın herhangi bir kripto para ele geçiremediği fakat kullanıcı veritabanını sildiği ifade edildi. Veritabanının rutin olarak yedeklendiği fakat tüm kullanıcı verilerinin doğruluğundan emin olmak için yeniden yapılandırma gerçekleştirileceği aktarıldı.

Hotbit kullanıcısıysanız ne yapmalısınız?

Hotbit’in açıklamalarına göre kullanıcıların bundan sonrası için yapması gereken adımlar şöyle:

 1. Başka bir web sitesi veya uygulamadaki hesabınız ya da şifreniz Hotbit’teki ile aynıysa şifrenizi değiştirin.
 2. Hotbit adına bir e-posta veya özel mesaj alırsanız yanıtlamadan önce Hotbit’in resmi Twitter, Facebook ve Telegram kanalları aracılığıyla iletişime geçin.

Son olarak bakım süresi boyunca kaldıraçlı ETF ürünlerinde pozisyonları olan kişilerin uğradığı tüm kayıplardan Hotbit’in sorumlu olacağı belirtildi.

Hotbit, 2018 yılının başlarında faaliyete geçmişti ve borsanın iddiasına göre, bugün itibari ile 2 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Mart ayı verilerine göre Hotbit’in resmi internet sitesi olan Hotbit.io’nun 2 milyon 200 bin ziyaret sayısı vardı ve bu trafiğin yüzde 4.5’lik bölümü Türkiye’den geliyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ