• BITCOIN/TL
  2165303,364
  % -1,92
 • ETHEREUM/TL
  112889
  % -0,63
 • RIPPLE/TL
  19.84
  % -0,91
 • BITCOIN CASH/TL
  12111.37,139
  % -2,84
 • LITECOIN/TL
  2367.53
  % 0,68
 • COSMOS HUB/TL
  205.26
  % -0,06
 • CARDANO/TL
  13.43
  % -3,66
 • TETHER/TL
  32.83
  % -0,12

Kripto Borsası FTX’te Tesla, Apple ve Amazon Hisse Senetleri Alınabilecek

Kripto Borsası FTX’te Tesla, Apple ve Amazon Hisse Senetleri Alınabilecek

Kripto para tüccarları yakında Apple Inc. ve Amazon.com Inc. gibi dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının tokenize edilmiş hisselerini alıp satabilecekler.

Kripto borsası FTX, Alman finans şirketi CM Equity AG ve İsviçre merkezli Digital Assets AG ile ortaklaşa, bir basına göre, FTX platformunda işlem görecek yaklaşık bir düzine hisse senedi ve kripto çifti olan kesirli hisse senedi olarak adlandırdıkları şeyi sunuyor. Bloomberg tarafından görülen sürüm. Diğer önemli isimler arasında Facebook Inc., Netflix Inc., Tesla Inc. ve SPDR S&P 500 takas fonu bulunmaktadır.

Hareket, kripto para birimi endüstrisinde, menkul kıymetleştirilmiş token listelerini, emlaktan sanata gibi başka türlü likit olmayan varlıklar için pazarlanan dijital varlıkları popülerleştirmek için yapılan daha geniş bir çabanın parçası. Kripto alanına kurumsal ilgi bu yıl arttı ve Bitcoin, Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyelere ulaşmak için Mart’tan bu yana neredeyse üç katına çıktı.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, tokenlerin geleneksel piyasalar aracılığıyla hisse senetlerine erişmeyi zor veya sakıncalı bulan yatırımcıları hedeflediğini söyledi.

Bir röportajda, hisse senetlerine erişmek “birçok insan için zahmetli” dedi. “Bunu yapmanın yolları var ama kendilerini çok yaşlı ve hantal hissediyorlar. İnsanlara erişim izni vermek, ticaret yapabileceğiniz şeyleri genişletir. “

Bankman-Fried, tokenlerin bir emanet makbuzu veya ETF gibi davranacağını söyledi. Yatırımcılar, tokenleri FTX’te takas edebilir ancak gerçek menkul kıymetleri tutan CM Equity aracılığıyla temel güvenlik için bunları nakde çevirmeleri gerekecek, dedi.

FTX’ten bir sözcü, hizmet için alım satım ücretleri olduğunu, ancak tokenleri tutmak için başka yönetim ücreti olmadığını söyledi. Kayıtlar Perşembe günü başlıyor ve ticaret kısa süre sonra başlayacak. ABD ve diğer kısıtlanmış yargı bölgelerinin jetonlarla ticaret yapmasına izin verilmeyecektir.

Kaynak: Bloomberg

YORUMLAR YAZ