• BITCOIN/TL
  2167921,320
  % 0,41
 • ETHEREUM/TL
  103800
  % -1,36
 • RIPPLE/TL
  17.89
  % 2,36
 • BITCOIN CASH/TL
  16725.08,731
  % -0,29
 • LITECOIN/TL
  2763.61
  % -1,02
 • COSMOS HUB/TL
  289.47
  % -0,19
 • CARDANO/TL
  16.78
  % 0,43
 • TETHER/TL
  32.56
  % -0,13

Kore Dijital Parası (CBDC) Samsung Galaxy Telefonlarda

Kore Dijital Parası (CBDC) Samsung Galaxy Telefonlarda
Kore Merkez Bankası tarafından üretilen dijital kripto para birimi (CBDC) deneme sürecine girdi. İlk çevrimdışı kripto para ödeme denemeleri, ülkenin dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung’un ürettiği telefon serisinde gerçekleşiyor.

Samsung Galaxy akıllı telefonu için hazırlanan bir uygulamada CBDC kullanımı denenmeye başlandı. Samsung ile başlayan pilot uygulamanın başarılı olması durumunda Kore resmi kripto para biriminin Apple Pay ve Google Pay gibi ödeme platformlarına eklenebileceği belirtiliyor.

Merkez Bankaları CBDC Basıyor

Tether ve USD Coin gibi dolara endeksli stablecoinlerin büyük başarısı, hükümetleri blok zinciri ağlarına katılabilecek resmi dijital paralarını basmaya itiyor. CBDC adı verilen ve hükümetlerin Merkez Bankaları tarafından basılan bu stablecoinler çoğunlukla Tether ya da Paxos gibi arkasında gerçek bir rezerv bulundurmak zorunda kalmıyor. Harvard Üniversitesinin bir yayın organı tarafından yapılan bir araştırmada iki stablecoin arasındaki farklar detaylı olarak ortaya koyuldu.

Blok zinciri teknolojisinin gelişmesi ve özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının başarısı, hükümetleri hızla genişleyen kripto para piyasasına adım atım atmaya zorluyor. Merkez bankaları, bu dijital paralar için kendi blok zinciri ağlarını da üretiyor. Ülke içi ekonomiye katkıda bulunan şirketlere pazarlanan dijital paralar sayesinde devletler para basma giderlerinden ve para depolama zahmetinden kurtuluyor.

Geçtiğimiz dönemde kendi CBDC’sini üreten Çin, ülkenin bazı büyük şirketleri ile yaptığı anlaşmaya göre dijital yuan adını verdiği kripto para birimini kullanmaya başladı. Bu kripto paraların yer kaplamaması ve düşük işlem ücreti, onları cazip kılan etmenlerin başında geliyor.

Samsung Öncü Olacak

Yıllardır kripto paralara ve blok zinciri teknolojisine yaptığı katkılarla bilinen Samsung, Kore’nin resmi dijital parası için de öncü çalışmalarda yer alıyor. Ülkenin yayın organlarından The Korea Times’a göre, Samsung bir süredir Kore Merkez Bankası tarafından üretilen dijital parayı (CBDC) kullanmakta.

Kore, geçtiğimiz haftalarda dijital kripto para biriminin kullanımı için en değerli kripto para birimleri arasında 31. sırada yer alan Klaytn’ı kullanacağını açıkladı. Klaytn, bu gelişmenin ardından dünyanın en popüler kripto para borsası olan Binance tarafından listelendi ve değerini katladı.

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan Visa, son aylarda çok sayıda blok zinciri projesine yatırım yaptı. RippleNet ağı üzerinde çalışan Currencycloud platformunu satın alan Visa aynı zamanda Oracle ile ortaklaşa çıkardığı bir kripto para banka kartında Stellar ve Bitcoin başta olmak üzere çok sayıda kripto para birimi ile ödemelere başladı. Şirket kartları aracılığı ile 2021’in ilk yarısında 1 milyar dolar değerinde kripto para ödemesi yapıldığını duyurdu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak içinKriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ