• BITCOIN/TL
  2227134,495
  % -2,40
 • ETHEREUM/TL
  113520
  % -3,08
 • RIPPLE/TL
  19.73
  % -2,31
 • BITCOIN CASH/TL
  19755.05,580
  % -9,15
 • LITECOIN/TL
  3113.85
  % -3,52
 • COSMOS HUB/TL
  346.07
  % -3,26
 • CARDANO/TL
  18.63
  % -5,54
 • TETHER/TL
  32.27
  % 0,20

JPMorgan Bitcoin için 146 bin dolar fiyat hedefi belirledi

JPMorgan Bitcoin için 146 bin dolar fiyat hedefi belirledi

ABD’li dev yatırım bankası JP Morgan analistlerinden müşterilerine çarpıcı bir Bitcoin tahmin raporu gönderildi. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analist grubuna göre uzun vadede Bitcoin fiyatı 146 bin dolara çıkabilir, hatta geçebilir.

JP Morgan’ın Küresel Piyasalar Strateji yöneticisi olan ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nde ekonomi master’ı ile Londra School of Economics’te de yine ekonomi doktorası yapan Panigirtzoglou’nun liderliğindeki analist grubun müşterilerine yazdığı raporda şu ifadeler yer aldı:

“Alternatif para birimi olarak altının ayrışması, uzun vadede Bitcoin için de çok pozitif bir durum. Altın ve Bitcoin volatilite oranlarının birbirlerine yaklaşması kısa sürede mümkün olacak gibi değil ve birkaç yıl alacak gibi gözüküyor. 146 bin dolar ve üzeri fiyat hedefi bu yıl için kabul edilebilecek bir hedef gibi durmasa da uzun vadeli bir nokta olarak görülmeli”

Kısa vade için uyarı
Kısa vade için çok fazla spekülasyon uyarısı yapan analistlerin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bitcoin değeri ve pozisyonu konusunda yorum yapmak yeni yıl ile birlikte çok daha zor hale geldi. Şu anki ilgi çılgınlığı ile birlikte fiyatın 50 bin ilâ 100 bin dolar arasında bir noktaya gelebileceği ihtimalini dışarıda tutmadan bu rakamların sürdürülebilir olduğunu da düşünmüyoruz”

Panigirtzoglou, bankanın 23 Ekim’deki haftalık “Flows & Liquidity” yayınında da Bitcoin’in uzun vadeli gidişatının pozitif olduğunu belirten bir yazı kaleme almıştı.

İşte J&P Morgan’ın raporundan bazı önemli maddeler:

Milenyal jenerasyonunun daha fazla para sahibi olması ve sektöre girmesiyle Bitcoin, altın karşısında önümüzdeki yıllarda daha da güçlü şekilde duracaktır.
Alternatif bir yatırım aracı olarak şu anda altına çok büyük yatırım yapılması, uzun vadede Bitcoin için de yukarı yönlü bir işaret anlamına geliyor
ETF’ler ve coin yatırımları ile beraber Bitcoin’in toplam piyasa değeri, özel sektörün altına yaptığı yatırıma ulaşarak 10 kat artabilir.
Milenyal jenerasyonunun ve özel şirketlerin Bitcoin’e olan ilgisi, büyük kurumsal yatırımcıların da Bitcoin’e daha büyük çapta girmelerine neden oldu ve bunu Bitcoin vadelilerinde ve CME opsiyonlarında gördük. Tüm bunlar PayPal’ın kripto para açıklamalarından önceydi.
J&P Morgan’ın Küresel Piyasal Strateji ekibinin Bitcoin’le ilgili bir süredir olumlu açıklamalar yapıyor olması da, şirketin en büyük kripto para hakkındaki duruşunun ciddi oranda değiştiğinin net bir kanıtı. Eylül 2017’de yönetim kurulu başkanı Jamie Dimon Bitcoin’i bir dolandırıcılık olarak tanımlamıştı ve Bitcoin için şunları söylemişti:

“Eğer Venezuela, Ekuador ya da Kuzey Kore’de olsaydınız, eğer bir katil, bir uyuşturucusu satıcısı ya da bunun gibi bir şey olsaydınız, ABD doları yerine Bitcoin kullanabilirdiniz. Dolayısıyla bu kişiler için de bir piyasa oluşacaktır ama bu sınırlı bir piyasa olacaktır”

YORUMLAR YAZ