• BITCOIN/TL
  2156568,629
  % -1,36
 • ETHEREUM/TL
  112771
  % -0,13
 • RIPPLE/TL
  19.64
  % -0,13
 • BITCOIN CASH/TL
  12018.39,298
  % -2,64
 • LITECOIN/TL
  2360.35
  % 1,25
 • COSMOS HUB/TL
  204.17
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.39
  % -3,05
 • TETHER/TL
  32.81
  % -0,26

Joe Biden, kripto para düzenlemesini dondurdu

Joe Biden, kripto para düzenlemesini dondurdu

Biden, ilk çalışma gününde flaş bir karar alarak, Trump döneminden kalma kanunları ve teklifleri, kendi uzmanları tarafından tekrar gözden geçirilmesi amacıyla dondurdu. İlgili kurumlara dondurma işlemiyle ilgili bir bildirim gönderildi.

Bildirim gönderilen kurumlar arasında Mali Suçları Önleme Ağı (FinCEN) da bulunuyor. Dolayısıyla Trump dönemi ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kanunlaştırmak istediği kripto para cüzdanları konusu da şu an için beklemeye alınmış durumda… Hatırlanacağı üzere bu kanun teklifi, özel kripto para birimi cüzdanlarında işlem yapan müşterilerin/kişilerin kayıtlarının tutulmasını ve kimliklerinin doğrulanmasını içeriyordu.

Hazine Bakanlığı, Trump dönemi sona ermeden bu teklifi yasalaştırmak istese de kripto para şirketleri ve onların yanında olan kurumlar, 15 gün gibi kısa bir süre içinde, konuyu tartışmaya açarak günlerce lobi çalışması yaptı ve bakanlığa bu kanunu yeniden düşünmesini önerdi.

Coin Center’da iletişim direktörü olan Neeraj Agrawal konuyla ilgili Decrypt’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Topluluğun cevapları sayesinde kanun yapma kısmı Biden dönemine kaldı. Yönetim değiştiği zaman genelde yapılan ilk iş, bir önceki yönetimin yaptıklarını dondurmak ve yeniden değerlendirmeye almaktır”

Beyaz Saray Genel Sekreteri Ronald Klain, tüm kurumlara 60 günlük bir dondurma süresinin olduğunu ve şu anda konularla ilgili geçerli yasanın yürürlükte olduğunu bu bildiriyle aktarmış oldu. Sonuç olarak Biden’ın ekibi tüm beklemede olan kanunları yeniden inceleyebilecek.

Bilindiği üzere başkan Biden, Hazine Bakanlığı’na Janet Yellen’i atamıştı ancak bu atamanın Senato tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. Kanun teklifinin çıktığı Hazine Bakanlığı’na bağlı olan FinCEN’e şu anda, eski bakan Mnuchin tarafından atanan Kenneth Blanco başkanlık ediyor.

“Artık FinCEN’le çok daha rahat müzakare edilebilecek”

Neeraj Agrawal, kripto para endüstrisinin bu dondurma işlemi sayesinde regülasyon konularını hükumetle çok daha rahat konuşabileceğini belirtti ve “Regülasyon konuları artık, gece yarısı kanunun geçme tehlikesi ve zaman baskısı olmadan FinCEN’le çok daha rahat müzakere edilebilecektir” dedi.

YORUMLAR YAZ