• BITCOIN/TL
  2166170,463
  % -1,34
 • ETHEREUM/TL
  113094
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % 0,02
 • BITCOIN CASH/TL
  12177.31,211
  % -1,82
 • LITECOIN/TL
  2372.81
  % 1,66
 • COSMOS HUB/TL
  205.04
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.52
  % -2,17
 • TETHER/TL
  32.88
  % -0,20

Japonya’da CBDC çalışmaları hızlandı: Hedef 2022 sonu…

Japonya’da CBDC çalışmaları hızlandı: Hedef 2022 sonu…

Çin, Fransa, Rusya gibi ülkelerin ardından Nisan ayında merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başlayan Japonya’da üst düzey bir hükumet yetkilisi dijital yen konusunda 2022 sonuç itibariyle çok daha net bir fikre sahip olacaklarını söyledi.

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin üyesi olan ve dijital paralar üzerine partide bir konferans da yöneten Hideki Murai, ülke CBDC’sinin hangi tasarımda olacağı ve nasıl özellikler barındıracağı konusunda kısa süre içinde çok daha net bir fikre sahip olacaklarını belirtti. Murai ayrıca CBDC’lerin nasıl çıkarılacağı ve finans kurumları üzerindeki etkilerini de tartıştıklarını söyledi. Japonya’da Merkez Bankası’nın kısa süre önce yaptığı “CBDC’ler, uygun şekilde üretilirse özel sektörü olumsuz etkilemez” yorumuna karşı çıkılıyor.

“Japonya’nın finansal endüstrisini yeniden şekillendirir”

Müşteri veri ve bilgilerinin Japonya Merkez Bankası (BoJ) kontrolüne geçmesiyle, ticari bankaların bu durumdan yararlanabileceğini belirten Murai, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer BoJ, CBDC çıkarırsa Japon ödeme sistemi ve finansal kurumlar bundan büyük fayda sağlarlar. Yaratılacak olan CBDC, Japonya’nın tüm finansal endüstrisini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip…”

“Yuan doların değerini azaltabilir”

Murai ayrıca Çin’in dijital yuan denemelerine de atıfta bulunarak, “Eğer dijital yuan çalışması başarılı olursa, yani turistler tarafından sürekli olarak kullanılan bir para haline gelmeye başlarsa, ya da ticarette ödemeler için kullanılırsa, o zaman doların güvenli liman statüsü azalmaya ve dolar ile yuan arasındaki ilişki değişmeye başlayabilir” dedi.

Nisan ayında BoJ yetkilisi Kazushige Kamiyama ise, doların küresel para birimi rolünün kolay kolay yıkılmasının mümkün olmadığını ve dijital yuanın, ona bir tehdit olamayacağını söylemişti.

Japonya Merkez Bankası Mart ayında bu konuyla ilgili bir komisyon kurduktan sonra Nisan ayında da, merkez bankası dijital parası denemelerinin başladığını açıklamıştı. Kısa süre önce BoJ’dan gelen haberler bir CBDC çıkarılması konusunda hazır olunmadığı yönündeyken, şimdi bir hükumet yetkilisinin bu anlamdaki olumlu açıklamaları ise ilerlemele kaydedildiği şeklinde yorumlandı.

BoJ başkanı Bitcoin’i eleştirmişti

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Bitcoin’i volatilitesinden dolayı eleştirmiş ve “Çoğu işlem spekülatif ve volatilite abartılı şekilde yüksek.” demişti. Kuroda, bu anlamda sabit coin’lerin çok daha iyi olduğunu belirtmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ