• BITCOIN/TL
  1890479,606
  % -0,47
 • ETHEREUM/TL
  102799
  % 0,56
 • RIPPLE/TL
  14.66
  % 2,27
 • BITCOIN CASH/TL
  11591.58,732
  % 4,40
 • LITECOIN/TL
  2238.11
  % 2,29
 • COSMOS HUB/TL
  197.75
  % -0,58
 • CARDANO/TL
  13.05
  % 3,63
 • TETHER/TL
  32.76
  % -0,44

Garanti’den Müşteriyi Analiz Eden Blockchain Sistemi İçin Patent Başvurusu Yaptı

Garanti’den Müşteriyi Analiz Eden Blockchain Sistemi İçin Patent Başvurusu Yaptı

Garanti Bankası, geçmişte kullanılmış ödeme araçlarının takip edilmesi ve bunların en az bir blockchain ağıyla analiz edilmesi suretiyle, müşteriye en uygun ödeme aracını öneren bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

Bankalar, kullanım bilgilerini baz alarak müşterilere kart, kampanya önerilerinde bulunur. Ancak bu öneriler, gelecek harcamalar için en uygun ödeme aracının belirlenmesini kapsamaz.

İrem Yılmaz tarafından bulunan ve kamu erişimine geçen hafta açılan sistem, gelecek harcamaların tahmin edilmesi ihtiyacını giderebilecek şekilde tasarlandı.

Geçmiş alışverişleri analiz edecek

Garanti Bankası adına kaydedilen sistemde, banka müşterilerinin kimlik, banka aboneliği ve kategori bazlı harcama/fatura bilgileri ile ödeme aracı tercihleri, bir blockchain ağına kaydedilecek.

Bankada yeni bir kampanya düzenlendiğinde, müşterinin bu kampanyaya uygun bir ödeme aracı kullanıp kullanmadığı, kampanyanın geçerli olduğu kategorilerde alışveriş yapıp yapmadığı bu sistem aracılığıyla kontrol edilecek.

En uygun ödeme aracı önerilecek

Geçmiş harcama ve kampanya verilerinden yola çıkarak yapılan analiz sonucunda, müşteriye kampanya dahilinde hangi ödeme aracının kullanılabileceği bilgisi bildirilecek.

Patent başvurusunda yer alan bilgilere göre:

“Bu buluş sayesinde müşterilere kampanyalar sunularak, bu kampanyaların geçerli olduğu ödeme araçlarının belirtildiği, müşterilerin kampanyaları tarayarak uygun olanı seçmesini ve müşterilerin gelecek harcamalarının tahmin edilmesini sağlayan bir sistem mümkün kılınmaktadır.”

Şubat ayında yapılan başvurunun, bu ayın başında araştırmaya gönderildiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ