• BITCOIN/TL
  1865044,130
  % -1,15
 • ETHEREUM/TL
  97667
  % -1,87
 • RIPPLE/TL
  14.09
  % -3,16
 • BITCOIN CASH/TL
  10501.41,723
  % -5,29
 • LITECOIN/TL
  2071.79
  % -2,24
 • COSMOS HUB/TL
  195.29
  % -0,99
 • CARDANO/TL
  11.78
  % -2,58
 • TETHER/TL
  32.61
  % -0,04

ABD’li Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Kripto Para Raporu Yayımladı!

ABD’li Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Kripto Para Raporu Yayımladı!

Fitch Ratings Kripto Para Raporu

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, kripto paralar ile ilgili rapor yayımladı.

Raporda, dev firmalardan gelen kripto para aktivitesinin artmasının kredi profilleri üzerinde kısa vadeli bir etkiye dönüşmeyebileceğini, ancak finansal sistemi zamanla modernize edebileceğinden bahsediliyor.

Fitch, raporunda PayPal, Square, Visa, Mastercard ve Moneygram’dan yapılan son kripto para hamlelerine de yer veriyor. Bu ödeme firmalarının kısa süre önce portföylerine kripto para ürünleri eklediğini belirten Fitch, bunun tüketiciler için kripto para birimi kullanım durumlarını genişlettiğini söylüyor. Ancak bu durumun yaygın bir şekilde benimsenmeye yol açıp açmayacağını tahmin etmenin şu an için erken olduğunu da belirtiyor.

Fitch Ratings kripto para raporu

Fitch Ratings kripto para raporu

Rapor, dev ödeme platformlarının 2020 yılı boyunca kripto paralar için attığı adımların önemli olduğuna vurgu yapıyor. Fitch, PayPal’ın platformuna kripto para alım satımını eklemesini, ABD’deki kripto paralar için geniş ölçekte ticaretle ilgili olmayan gerçek dünyadaki ilk kullanım durumlarından biri olarak adlandırıyor. Bu durumun kısa vadede, kredi profilleri için pek bir şey ifade etmeyeceğini, ancak kripto para adımı atılmasının ödeme platformları için net bir kazanç olabileceği belirtiliyor.

Fitch, kripto paranın hala ana akım olmaktan uzak olduğunu söylese de, işlem hızlarını artırma, ücretleri düşürme ve 24 saat para hareketini sağlamak için aracıları ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduğunu özellikle vurguluyor. Bunun yanında tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için ise Fitch, doğru düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor.

Rapordaki Diğer Konular

Rapor, ödeme platformlarının 2020 boyunca kripto için önemli adımlarını özetledi. Rapor, PayPal’ın kripto alım ve satımını eklemesini, “ABD’de kripto için geniş ölçekte ticaretle ilgili olmayan ilk gerçek dünyadaki kullanım durumlarından biri” olarak adlandırdı.

Kısa vadede, Fitch’e göre kredi profilleri için pek bir şey ifade etmeyecek. Ancak kripto yeteneklerinin eklenmesi ödeme platformları için hala net bir kazanç olabilir.

Fitch, “Stratejik kripto yatırımlarının, kullanılan mütevazı sermaye ve uzun yola çıkış süresi göz önüne alındığında, kredi profilleri üzerinde sınırlı bir kısa vadeli etkiye sahip olmasını bekliyoruz. Ancak, kripto yeteneklerinin eklenmesi, zaman içindeki yatırım getirisi ve uyumluluk riskleri belirsiz olsa bile, bu şirketler için artan gelir akışları sağlıyor.” dedi.

Fitch, kripto paranın hala ana akım olmaktan uzak olduğunu söylüyor. Ancak işlem hızlarını artırma, ücretleri düşürme gibi potansiyele sahip. Ayrıca 24 saat para hareketini sağlamak için aracıları ortadan kaldırma potansiyeline de sahip. Fitch, bu faydaları gerçekleştirmek için doğru yasal düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor.

Fitch, “Daha sıkı düzenleme, özellikle dijital para ihraççılarının bankacılık sözleşmelerini alması, rezervleri tutması ve / veya diğer katı bankacılık benzeri gereklilikleri alması gerekiyorsa, daha önce açıklanan bazı faydaları sınırlayabilir” dedi.

Fitch Ratings

YORUMLAR YAZ