• BITCOIN/TL
  422689,183
  % -1,53
 • ETHEREUM/TL
  33422
  % -0,79
 • RIPPLE/TL
  6.78
  % 0,92
 • BITCOIN CASH/TL
  2434.88,172
  % -0,37
 • LITECOIN/TL
  1093.79
  % -0,02
 • COSMOS HUB/TL
  207.78
  % 1,15
 • CARDANO/TL
  9.76
  % -2,99
 • TETHER/TL
  17.94
  % -0,40

FED, 80 Banka İle Kripto Para Anketi Düzenledi!

FED, 80 Banka İle Kripto Para Anketi Düzenledi!

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon yükseliyor. Bankalar bu krizle başa çıkmak için çözümler arıyor.  Yine de kripto henüz finansal stratejistlerin radarında değil. 15 Temmuz’da FED, kripto para birimiyle ilgili finansal ürün ve hizmetlerdeki ilgi alanları ve beklentileri hakkında bilgi almak için ülkenin en büyük bankalarıyle bir anket yaptı. FED, 80 büyük bankanın üst düzey finans yetkilisiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, araştırmaya katılan 80 CFO’nun %66’sından fazlasının, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve kripto paralarla ilgili ürün ve hizmetlerin yakın gelecekte bir öncelik olarak görmediklerini söyledi. Anket, katılımcıların bu konuda hemfikir olduğunu gösteriyor.

Kripto ile ilgili ürünlerin, önümüzdeki 2-5 yıl ve 5-10 yıl içinde bankalarının likidite yönetimi uygulamaları üzerindeki beklenen etkisi soruldu. Katılımcılar genellikle bankalarının bu teknolojileri likidite yönetimi üzerinde büyük etkilere sahip olarak görmediğini söyledi. Katılımcıların dörtte biri için, altyapılarını iyileştirme stratejileri için blockchain ve diğer dağıtılmış defter teknolojileri orta ila yüksek önceliğe sahip. Çoğu banka, DLT veya kripto ile ilgili ürünlerin önümüzdeki 2-5 yıl ve 5-10 yıl içinde likidite yönetimi uygulamalarını etkilemesini beklemiyor. Bununla birlikte, katılımcılar “durumu aktif olarak izlediklerini ve gerektiğinde manzaraya uyum sağlayacaklarını” söyledi. Ankete katılan 80 büyük bankanın 46’sın yerel bankadır. 36’sı ise yabancı bankalardan oluşmaktadır.

FED ‘Kripto Hayır, CBDC Evet’ Diyor!

Bu nedenle, çoğu banka kripto para birimlerine gerçekten çok önemsemiyor. Ancak özellikle bu düzenleyici ve ekonomik belirsizlik döneminde temkinli davranıyor. 17 Haziran’da Fed başkanı Jerome Powell, Washington’daki bir konferansta, Fed’in kripto ekosisteminin büyümesiyle eşit olmak için bir CBDC başlatmayı düşündüğünü söylemişti.

 “Kripto varlıklardaki ve stablecoinlerin muazzam büyüme ışığında Fed adım atmak istiyor. ABD merkez bankası CBDC güvenli ve verimli bir ödeme sisteminde iyileşip gelişmeyeceğini inceliyor.”

Powell, bir CBDC’nin “doların uluslararası konumunu korumaya” yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.  Bu nedenle, dijital dolar için kesin bir lansman tarihi bulunmuyor. Ancak, düzenleyiciler ABD dolarının sağladığı gücü kaybetmemek için dijital para birimlerinin ve merkezi olmayan teknolojilerin faydalarından zaten bahsediyorlar. Fed’in CBDC başlatma konusundaki kararsızlığı, ABD’nin bu alanda Çin’e karşı yarışı kaybetmesine neden oldu. Çin, kabul edilmeye hazır kendi CBDC projesine sahip. Ayrıca hükümete göre, büyük testler çok başarılı oldu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ
X