• BITCOIN/TL
  2263338,709
  % 1,02
 • ETHEREUM/TL
  121206
  % -0,14
 • RIPPLE/TL
  17.24
  % -1,52
 • BITCOIN CASH/TL
  16290.88,243
  % -2,08
 • LITECOIN/TL
  2794.12
  % -2,14
 • COSMOS HUB/TL
  278.84
  % -1,90
 • CARDANO/TL
  15.58
  % -3,14
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,19

Facebook’un Kripto Parası Libra gelecek yıl sınırlı formatta piyasaya sürülecek

Facebook’un Kripto Parası Libra gelecek yıl sınırlı formatta piyasaya sürülecek

Uzun zamandır beklenen Facebook liderliğindeki dijital para birimi Libra, girişime dahil olan üç kişiye göre Ocak ayının başlarında piyasaya sürülmeye hazırlanıyor, ancak zaten düşürülmüş vizyonundan daha sınırlı bir formatta.

27 güçlü Libra Derneği Nisan ayında , çeşitli para birimlerinin dijital versiyonlarının yanı sıra tüm madeni paralarının bir “dijital bileşimini” piyasaya sürmeyi planladığını söyledi . Bu, düzenleyicilerin bir sepet para birimi ile desteklenen bir sentetik madeni para yaratma ilk planına ilişkin endişelerini takip etti.

Ancak insanlardan biri, dernek başlangıçta dolar tarafından bire bir desteklenen tek bir madeni para başlatacağını söyledi. Kişi, diğer para birimleri ve kompozitin daha sonraki bir noktada piyasaya sürüleceğini de sözlerine ekledi.

Üç kişi, Libra’nın kesin lansman tarihinin, projenin İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan bir ödeme hizmeti olarak çalışmak için ne zaman onay alacağına bağlı olacağını, ancak Ocak ayı kadar erken gelebileceğini söyledi. Finma, Libra’nın Mayıs ayında başlatılan başvurusu hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

İlk olarak Haziran 2019’da başlatılan Libra’nın vizyonunun küçültülmesi , parasal istikrarı tehdit edebileceği ve kara para aklama için bir yuva haline gelebileceği konusunda uyarıda bulunan küresel düzenleyicilerden şüpheci bir resepsiyon aldığı için geliyor.

Kısıtlı kapsam, ihtiyatlı düzenleyicileri yatıştırabilirken, eleştirmenler, tek para birimindeki madeni paralara geçişin, para birimlerini ek maliyetlerle dönüştürmek isteyen kullanıcıları vurabileceğinden ve daha fazla finansal katılım sağlama hırsını baltalayabileceğinden şikayet ettiler.

İlk olarak Facebook yöneticileri tarafından başlatılan Libra, PayPal, Mastercard, Vodafone ve eBay dahil olmak üzere kurucu üyelerinden oluşan bir dalganın 2019’un sonlarında ve 2020’nin başlarında ayrılması ve tartışmalı projeden uzaklaşmasıyla zor bir doğum yaşadı.

Dernek daha sonra Nisan ayında, düzenleyicilerin endişelerini gidermek için vizyonunu elden geçirdiğini, kapsamını sınırladığını ve sistemini tacizden korumak için ek tedbirler sözü verdiğini duyurdu.

Libra, birden fazla gizlilik skandalıyla karşı karşıya kalan sosyal medya ağıyla yakın ilişkisi nedeniyle de ateş altında kalmıştı.

Ancak birkaç Libra üyesi, HSBC hukuk şefinin ve George W. Bush dönemindeki eski terörizm finansmanı çar Stuart Levey’in Mayıs ayında ilk genel müdürü olarak atanmasının, kendisini bağımsız olarak göstermeye çalıştığı için proje için bir dönüm noktası oluşturduğuna inandıklarını söyledi. Facebook.

O zamandan beri, bir avuç üye, yayınlandığında dijital para ağının tepesinde piyasaya sürmek için kendi ürünlerini oluşturmak ve test etmek için yarışıyor.

Bunların arasında, Facebook kullanıcılarının Libra para birimini tutmalarına izin vermek için dijital bir cüzdan oluşturan Calibra’dan yeniden markalanan Facebook yan kuruluşu Novi de var.

Novi’ye dahil olan bir kişi, cüzdanın “ürün açısından hazır” olduğunu, ancak şirketin ABD ve bazı Latin Amerika ülkeleri dahil olmak üzere “yarım düzine yüksek hacimli havale koridorlarına” öncelik vermesiyle başlangıçta her yerde kullanılamayacağını söyledi.

Novi, ABD’nin her eyaletinde kendi lisansına ihtiyaç duyduğunu söyledi ve bunlardan birçoğunun verildiğini, ancak New York Bitlicense dahil olmak üzere “10 adede kadar” beklediğini de sözlerine ekledi.

Konsorsiyumun Uber ve Spotify gibi belli başlı bazı üyelerinin para birimini nasıl kullanmayı planladıkları belirsizliğini korurken, bazıları Financial Times’a lansmanından sonra nasıl alındığını görmeyi bekleyeceklerini söyleyerek kullanım senaryolarına yatırım yapmadan önce .

Haberler, orijinal kripto para birimi Bitcoin’in, profesyonel yatırımcıların ve merkez bankalarının dijital para birimlerine artan ilgisinin ortasında ve koronavirüs pandemisinin nakitten dijital ödemelere geçişi hızlandırmasıyla bu hafta 20.000 dolara yakın rekor seviyelerde rekor kırdı .

Bu arada, Libra girişiminden ayrılan ilk kurucu üye olan PayPal, geçtiğimiz ay kasada dahil olmak üzere kripto para birimleri için destek başlatacağını duyurdu ve CEO Dan Schulman ile dijital para birimlerine geçiş çağrısında bulundu ” kaçınılmaz”.

Libra Derneği ve Novi yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak: Financial Times

YORUMLAR YAZ