• BITCOIN/TL
  2274816,432
  % 5,56
 • ETHEREUM/TL
  121785
  % 22,42
 • RIPPLE/TL
  17.54
  % 6,22
 • BITCOIN CASH/TL
  16884.44,734
  % 7,93
 • LITECOIN/TL
  2839.48
  % 5,78
 • COSMOS HUB/TL
  286.89
  % 8,41
 • CARDANO/TL
  16.17
  % 7,61
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,07

Ethereum Ücret İyileştirme Önerisi EIP-1559 Geliştirmesi

Ethereum Ücret İyileştirme Önerisi EIP-1559 Geliştirmesi

EIP-1559, Ethereum’un ücret piyasasını değiştirecek ve beklenmeye değer Ethereum iyileştirme önerilerinden biridir. Aynı zamanda Ethereum’un maliyet pazarını değiştirecek. ConsenSys Kıdemli Ürün Müdürü Tim Beiko tarafından yazılan bir yazıya göre, EIP-1559’un uygulanmasının önündeki en büyük engel hala DoS risk sorunudur. Ancak bu karşı bazı çözümler var. Aşağıda, Tim Beiko tarafından özetlenen EIP-1559’un en son geliştirmesi:

ALLCoreDevs konferansında EIP-1559, DoS riskleri tekrar tartışıldı ve risk nihayet konuşlandırıldığında hala ana engeldir ve şimdilik yeni itirazlar yoktur;
Besu ve Nethermind istemcileri 1559 testnet ile senkronize olmakta, Geth konsensüs sorununda hata ayıklanmakta ve birçok araştırma ve geliştirme çalışması devam etmekte;
Ana ağ hazırlığı kontrol listesi çevrimiçidir;
Ethereum Cat Herders, EIP-1559 önerisiyle ilgili bir topluluk anket raporu yayınladı.
Uygulama güncellemesi
Üç hafta önce EIP-1559’da ilerleme güncellemesi yayınlandı.

Her şeyden önce, AllCoreDevs#97 konferansında EIP-1559 tartışıldı. Güncelleme ilerlemesi paylaşılmakla beraber, aynı zamanda karşılaştıkları ana engeller ve bu faktörlerin ACD#77’deki tartışmadan bu yana değişip değişmediği konusunda ilgili müşteri ekibine danışıldı.

İyi haber şu ki, EIP-1559’a yeni büyük itirazların olmaması. Dönem boyunca, bazı ufak tefek sorular soruldu. Örneğin, EIP’nin amacı biraz belirsizdi (Kullanıcı deneyimini iyileştirmek mi? Yakma maliyetleri mi? Yoksa verimliliği artırmak mı?), Ancak yeni itirazlar ortaya çıkmadı. Ek olarak, Nethermind ekibi şartnamenin basitleştirilmesi karşısında şaşırdı.

Kötü haber şu ki, EIP-1559’u konuşlandırmadan önce, Ethereum’daki hizmet reddi (DoS) riski hala çözülmesi gereken ana sorun. Neyse ki, EIP-2929 (bir sonraki geçici testnet YOLOv2’nin bir parçası) ve Geth’in anlık görüntü yöntemi (düz durum veritabanı) gibi çabalar yardımcı olabilir.

İkincisi, başka bir EIP-1559 uygulayıcı toplantısı yapıldı. Çok tartışıldı: Besu ve Nethermind, 1559 Clique testnet üzerinde senkronize edildi, Vulcanize hala Geth üzerinde bir konsensüs sorununda hata ayıklamaya çalışıyor, çoklu simülasyon senaryoları geliştiriliyor ve JSON-RPC spesifikasyonunda değişiklikler yapmaya hazırlanıyor,  Eip-1559 tarzı işlemi destekliyor.

Üçüncüsü, EIP-1559’un hazır olduğu koşulları kaydetmek için bir ana ağ hazırlık kontrol listesi oluşturuldu. Sorunlar ortaya çıktığında ve çözüldüğünde, zamanında güncelleme yapılacak. Ethereum tarihini tahmin etmenin neredeyse gerçekçi olmadığı düşünülürse bu, topluluğun EIP-1559’un ilerlemesini anlamasına yardımcı olacaktır.

Şimdiye kadarki en büyük zafer, PR#2924’ü şartnameye dahil etmektir. Bu PR, EIP-1559’u büyük ölçüde basitleştirir. Şimdi, işlemin eski versiyonunu EIP-1559 tarzı bir işlem olarak ele alabilir. Gaz fiyatı temel ücret (base fee) ve bahşişin (tip) toplamı olarak belirlenebilir. Bu, işlemin eski sürümünün kullanımdan kaldırılmasına gerek olmadığı (ancak bahşiş için biraz daha fazla ödeyeceği) anlamına gelir.

Ar-Ge güncellemesi
Uygulayıcı toplantısında Barnabé Monnot, ekibinin simülasyon çalışmasını detaylandırdı. Kaydın tamamı dinlemeye değer. Kısacası, ekibi EIP-1559’un kullanıcı deneyimi avantajlarını ölçmekten çeşitli kullanıcı davranışlarını analiz etmeye kadar çeşitli potansiyel senaryoları simüle ediyor.

Monnot iki simülasyon sonucu raporu yayınladı. Bu hafta, Taipei Ethereum konferansının bir parçası olarak Barnabé, çalışmalarına daha ayrıntılı bir genel bakış da verdi.

Dikkat çekmeye değer bir diğer nokta da Vitalik’in, özü Rollup olan Ethereum yol haritasında EIP-1559’dan bahsetmiş olmasıdır. Bir sonraki Ethereum bloğunu dahil etmeyi kolaylaştıran EIP-1559, zincir içi işlem onayına dayanan Toplama için faydalıdır.

Topluluk güncellemesi
Son güncellemede belirtildiği gibi, Ethereum Cat Herders, EIP-1559 hakkında geri bildirim almak için topluluktaki çeşitli projelerle iletişime geçti. Şimdi, Cat herders ilk yanıt grubunu işledi ve bir ön topluluk sosyal yardım raporu yayınladı. Rapor hem temel bulguların bir özetini hem de sık sorulan soruları yanıtlayan bir FAO’yu içerir.

Raporun bir sonraki sürümü için, Ethereum Cat Herders daha fazla cüzdan tüccarı ve borsası ile konuşmaktan mutluluk duyacaktır.

Diğer güncellemeler
Vitalik, EIP-1559 ile ilgili yeni bir slayt yayınladı.
Bankless’ta video aracılığıyla EIP-1559 hakkında bazı içerikler paylaşıldı.
EthOnline “Ethereum’un Geleceği” zirvesinin bir parçası olarak, 23 Ekim’de EIP-1559 hakkında genel bir konuşma yapılacak.
Bir sonraki adımdaki beklentiler
Geth <> Besu <> Nethermind test ağında daha fazla ilerleme kaydedildi ve EIP-1559’u destekleyen madenciliği test etmek için bir PoW ağı başlatılması umuluyor.
Bir dizi EIP, JSON-RPC spesifikasyonuna 1559 desteği için kullanılmakta.
Ethereum Cat Herders 1559 hakkında geri bildirim toplamak için cüzdan satıcıları ve borsalarıyla daha fazla temas kurması gerek;
Farklı durumları analiz etmek için bazı ek simülasyon raporları yayınlanabilir.
Ethereum Nedir?
Ethereum, 2015’te Rus-Kanadalı yazar ve programcı Vitalik Buterin tarafından kuruldu. 19 yaşındaki Vitalik, bu yeni ağı kurarken hedefi internet dünyasından aracıları kaldırmaktı. White paper yayınlandıktan sonra projeye Dr.Gavin Wood ve Joseph Lubin de katılmıştı.

İlk kez Bitcoin’i babasından duyan Vitalik, 2013’te Bitcoin içerisine kod yazabilme özelliğini öneriyor. Önerisi karşılık bulmayınca, blokzincir üzerinde içinde kod yazılımı yapılabilen, akıllı sözleşmeler uygulanabilen bir kripto para ağı teklif etti.

Ethereum, her şeyden önce merkezsiz, yani bir kişi veya kurum tarafından kontrol edilemeyen, bir sistemdir.

Kaynak: chainnews.com

YORUMLAR YAZ