• BITCOIN/TL
  2225200,184
  % -2,33
 • ETHEREUM/TL
  113427
  % -3,08
 • RIPPLE/TL
  19.74
  % -0,59
 • BITCOIN CASH/TL
  19744.84,201
  % -9,07
 • LITECOIN/TL
  3110.31
  % -3,24
 • COSMOS HUB/TL
  346.14
  % -3,15
 • CARDANO/TL
  18.62
  % -5,06
 • TETHER/TL
  32.27
  % 0,26

Ethereum (Eth) 3 Bin 200 Doları Gördü

Ethereum (Eth) 3 Bin 200 Doları Gördü

Ethereum blokzincirinin yerel kripto para birimi Ether (ETH), bugün 3 bin 200 dolar seviyesini gördü ve yeni bir rekora imza attı.

Coinmarketcap verilerine göre 3 bin 200 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydeden varlık, piyasa değeri açısından Bank of America, Walt Disney gibi devasa şirketleri geride bıraktı.

Şu anda 369 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Ether, 3 bin 180 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

ethereum fiyat 2021-05-03 135859

ethereum fiyat 2021-05-03 135859

Yükseliş, Ether’in şu anda en değerli kripto para birimi olan Bitcoin’i (BTC) geçebileceği dedikodularına yol açtı. Ethereum ağındaki olumlu gelişmeler yükselişin arasındaki en önemli neden olarak gösteriliyor. Kurumsal kuruluşların Ethereum blokzinciri üzerindeki faaliyetlerindeki artış, yükselişin önemli nedenlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Avrupa Yatırım Bankası, geçen hafta Goldman Sachs gibi bankacılık kuruluşlarıyla işbirliği içinde Ethereum üzerinde 121 milyon dolar değerinde iki yıllık bir dijital tahvil çıkaracağını duyurdu.

Ayrıca perakende yatırımcıların merkeziyetsiz finansa (DeFi) olan ilgisi de giderek artıyor. DeFi’deki kilitli toplam değer 100 milyar doların üzerine çıktı.

Bununla birlikte, Ethereum blokzincirinde işlem ücretlerinin yapısını değiştirilmesini öngören EIP-1559’u (Ethereum İyileştirme Önerisi 1559) içeren ve bu yaz hayata geçirilmesi beklenen Londra çatallanması ve ilerleyen dönemlerde Ethereum 2.0 birlikte hisse ispatı (proof of stake) fikir birliği modeline geçiş, yatırımcıların beklediği önemli olaylardan bazıları.

Ağda yapılacak bu iyileştirmelerle işlem ücretlerinin önemli ölçüde düşürülmesi ve Ethereum madencilerine verilen ödül miktarının sınırlanması böylelikle satış baskısının azaltılması hedefleniyor.

Ethereum hakkında eğitici içerikler yayınlayan medya şirketi Bankless’in kurucu ortağı David Hoffman, Ethereum ağındaki iyileştirmeleri üç ayrı “yarılanma” olarak değerlendirdi.

Yarılanma, Bitcoin ağında madencilere verilen blok ödüllerinin dört yılda yarı yarıya azaldığı ve Bitcoin fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunduğu varsayılan bir olaydır.

Konu hakkında Twitter adresinden paylaşım yapan Hoffman, Ethereum ağındaki üç yarılanmanın henüz fiyatlanmadığını söyledi.

Bu arada Ethereum’un artan popülaritesi zincir içi işlem ücretlerinin yükselmesine yol açıyor. Rollups gibi katman 2 ölçeklendirme çözümlerinin yokluğunda bu durum diğer akıllı sözleşme platformlarının öne çıkmasına yol açabilir.

Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. bfmedia’yı bağlamaz. Her yatırım ve ticaret risk içerir, bu yüzden karar vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız.


Ethereum Nedir?

Ethereum açık kaynaklı ve kullanıcıların içerisinde merkezsiz uygulamalar (decentralized applications – DApp) yaratmalarına, geliştirmelerine olanak sağlayan herkese açık blokzincir tabanlı bir yazılım platformudur. Merkezi sistemlerin aksine, merkezsiz ağda tüm veriler bir noktada değil, dünyanın farklı yerlerinden olan kişilerin bilgisayarında toplanır. Bu sistem sayesinde bir bilgisayarın zarar görmesi, sistem için sorun teşkil etmez.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ