• BITCOIN/TL
  2162577,679
  % -2,15
 • ETHEREUM/TL
  112882
  % -0,95
 • RIPPLE/TL
  19.84
  % -1,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12108.7,119
  % -2,91
 • LITECOIN/TL
  2371.52
  % 0,66
 • COSMOS HUB/TL
  205.17
  % -0,23
 • CARDANO/TL
  13.43
  % -3,74
 • TETHER/TL
  32.84
  % -0,29

Coinbase: Kurumsal Yatırımcı Ethereum Alıyor

Coinbase: Kurumsal Yatırımcı Ethereum Alıyor

Coinbase yöneticileri 2020’deki gelişmelerin değerlendirildiği yeni bir rapor yayınladı. Bitcoin ve ethereum gibi kripto paraları mercek altına alan şirket, ether yatırımı yapan kurumsal yatırımcı sayısının artmaya başladığını açıkladı.

Coinbase’in raporunda kurumsal firmaların kripto para dünyasındaki rolü, bitcoin ve ethereum ağlarındaki genel değişim, büyük yatırımcıların işlem hareketleri, merkeziyetsiz finans gibi konular ele alındı. Brett Tejpaul, Greg Tusar, Lauren Abendschein gibi isimlerce hazırlanan raporda merak edilen bir soru yanıtlandı: ‘Kurumsal yatırımcı ether almaya başladı mı?’

Ether beş yılda yüzde 5.689 değerlendi
Coinbase, ether fiyat endeksini 24 Mayıs 2016’da kullanmaya başladı. Ether o tarihten beri yüzde 5 bin 600’den fazla değer kazandı. O, 2020’nin başından sonuna yüzde 487 oranında değerlenerek bitcoin’den daha iyi bir grafik çizdi.

Bu performans büyük yatırımcının gözünden kaçmadı. Coinbase’in deyimiyle, kurumsal yatırımcılar ethereum’u “Bitcoin gibi herhangi bir aracı olmadan işlem yapılabilen; akıllı sözleşmeler sayesinde bitcoin’den daha esnek olan merkeziyetsiz bir işlem ağı” olarak görüyor. Ether bir yatırım aracı olarak iki özelliğiyle ön plana çıkıyor:

Onun bir değer saklama aracına evrilme potansiyeli,
Ethereum ağında işlem yapılabilmesi için ether’a ihtiyaç duyulması.
Ethereum’un riskleri olduğu gibi avantajları da var
Ethereum geniş kullanım alanları söz konusu olduğunda ölçeklenme, işlem kapasitesi, yüksek işlem ücreti gibi sorunlarla karşılaşıyor. Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler barındırdıkları açıklar sebebiyle ona güvenlik açısından risk teşkil ediyor. Bu eksiler, onun potansiyelini baltalamıyor.

Coinbase ekibine göre merkeziyetsiz finans uygulamalarının yeni bir finans sistemine öncülük etmesi mümkün. Günümüz finans sistemini “açık-kaynaklarla, merkeziyetsiz yazılımlarla” buluşturma imkanı olan bu uygulamaların birincil olarak ethereum kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

Phase 1 ve Phase 2 gibi aşamaların, EIP-1559 politikasının bazı pürüzleri gidermesi mümkün olabilir. Bu güncellemeler ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirirken onu ağ içerisinde deflasyon odaklı bir politika izlenebilir. “Birkaç yıl sürmesi beklenen bu karmaşık süreç”, onun potansiyelini gerçeklik haline getirebilir.

Daha basit bir dil kullanılması gerekiyor
Coinbase ekibine göre ethereum camiasının bu süreç içerisinde dikkat etmesi gereken bir şey var: Dil kullanımı. Birkaç yıldır altın ile kıyaslanan bitcoin, ‘dijital altın’ ünvanını üstlendi ve yatırımcılara bu sadelik ile nüfuz etti.

Aynı sadelik henüz ethereum’a yansımış değil. Onun dünyasıyla yeni tanışan bir insandan onun önce:

potansiyel kullanım alanlarını ve
önüne çıkabilecek engelleri (işlem ücreti gibi) öğrenmesi,
ardından bu sorunların nasıl çözülebileceğini anlaması,
son olarak, onu bir ‘değer saklama aracı’ olarak tanıması bekleniyor.
Coinbase’in uzman isimleri, onun bu haliyle bitcoin’den çok daha karmaşık olduğunu, bu karmaşıklığın ilerleyen yıllarda giderilebileceğini açıkladı.

YORUMLAR YAZ