• BITCOIN/TL
  2110663,336
  % 0,08
 • ETHEREUM/TL
  114769
  % 0,07
 • RIPPLE/TL
  15.93
  % -0,21
 • BITCOIN CASH/TL
  12677.16,160
  % 0,03
 • LITECOIN/TL
  2439.35
  % 0,29
 • COSMOS HUB/TL
  223.08
  % 0,73
 • CARDANO/TL
  12.69
  % 1,94
 • TETHER/TL
  32.8
  % -0,03

Coinbase CEO’su Armstrong: Ruslar, ekonomik çöküşle kriptoya geçiyor

Coinbase CEO’su Armstrong: Ruslar, ekonomik çöküşle kriptoya geçiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan kripto para tartışmalarında en çok konuşulan konulardan biri de özellikle ABD merkezli borsaların nasıl bir politika izleyeceğiydi. Ukrayna başbakan yardımcısı Fedorov’un Rusların hesaplarının dondurulması yönündeki talebine Coinbase, Binance ve Kraken gibi bilindik büyük borsalar ret cevabı vermişlerdi.

İşte ABD’nin en büyük borsası olarak kabul edilen Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong da bu konuyla ilgili bir tweet dizisi yazdı. İstedikleri gibi her hesabı kapatamayacaklarını, Rus devletinin şu anki hamlesine karşı olan birçok Rus vatandaşının ekonomik sıkıntılardan ötürü kripto paralara geçtiğini belirten Armstrong şunları söyledi:

“ABD kanunlarına uymak zorundayız”

“Kripto paraların ekonomik yaptırımları delmede kullanılıp kullanılamayacağı konusunda birçok soru alıyoruz ve tartışmalar olduğunu görüyoruz. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, buradaki her şirket ABD yasalarına uymak zorundadır. Şirketiniz kripto para, altın, emlak ya da finansal olmayan varlıklar tutuyor olsa da, kanunlara uymak zorundadır. Yaptırımlara da hem ABD vatandaşları hem de şirketleri uymalıdır.

“Yaptırımlarla bağlantılı işlemleri engelleriz”

Dolayısıyla Coinbase’in de içinde bulunduğu ABD’li kripto para borsalarının kanunlara uymayacağını söylemek yanlıştır. Tabii ki uyacağız. Bu yüzden borsamıza üye olanların, küresel izleme listelerinde olup olmadıklarını kontrol ederiz. Yaptırıma uğramış bireyler ya da kurumlarla ilişkisi olabilecek işlemleri de engelleriz. Bunu regüle edilmiş her finans şirketi yapar.

“ABD dolarıyla yapmak daha kolay”

Bununla birlikte, Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanacağı riskinin yüksek olduğunu düşünmüyoruz. Açık defter teknolojisinin olduğu bir yerde, yüksek meblağları gizlice sisteme sokmaya çalışmak, altın, sanat eseri ya da ABD doları ile bunu yapmaya çalışmaktan çok daha zor olacaktır. Bu sadece bizim değil, Hazine Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin de fikri…

“Rusların hepsini engellemeyeceğiz”

Buna ek olarak, Rus kullanıcıların hepsini engellemeyeceğiz. Biz Coinbase olarak herkesin temel finansal hizmetlere ulaşma hakkının olduğuna inanıyoruz. Kanunlar tersini söylemediği sürece bunu yapmayacağız.

“Ekonomik çöküş Rusların kriptoya geçişine neden oldu”

Ayrıca sıradan Rus vatandaşları arasında da, şu anda ekonominin kötü gidişatı ve paralarının çökmüş olmasından dolayı kripto paralara geçenler var. Bu onlar için hayati önemde bir durum. Ülkelerinin yaptığına katılmayanların sayısı da yüksek. Hesapları engellemek, onlara büyük zarar verecektir. Ancak bununla birlikte, ABD hükumeti bizden böyle bir hamlede bulunmamızı isterse, tabii ki kanunları uygularız.

Yaptırımlar karışık bir konu ve her şey kısa sürede hızlıca değişebiliyor. Biz kanun güçleri ve hükumetle çalışmaya devam edeceğiz. Tabii ki, yardıma ihtiyacı olan Ukrayna halkı için de, kripto para hizmetlerimizi açık tutmaya devam edeceğiz.

Coinbase borsasına kayıt için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ