• BITCOIN/TL
  2269963,176
  % 5,09
 • ETHEREUM/TL
  121166
  % 21,63
 • RIPPLE/TL
  17.48
  % 5,85
 • BITCOIN CASH/TL
  16882.32,401
  % 7,82
 • LITECOIN/TL
  2845.86
  % 5,88
 • COSMOS HUB/TL
  285.38
  % 7,83
 • CARDANO/TL
  16.1
  % 6,97
 • TETHER/TL
  32.14
  % -0,20

Çinli otoritelerden banka yöneticilerine: Kripto para işlemlerini engelleyin

Çinli otoritelerden banka yöneticilerine: Kripto para işlemlerini engelleyin

Mayıs ayında ülkenin başkan yardımcısı Liu He liderliğinde toplanan Çin Devlet Konseyi, kripto para madenciliği ve işlemleri konusunda engelleme faaliyetleri için ne gerekiyorsa yapılacağını duyurmuştu.

Kanunlar yeniden hatırlatıldı

Bugün ise Çin Merkez Bankası’nın resmi açıklamasına göre, konuyla ilgili olarak devlet otoriteleriyle  banka ve ödeme şirketlerinin yöneticileri bir araya geldiler. Açıklamaya göre; Sanayi ve Ticaret bankalarının ve ödeme hizmeti sağlayıcısı Alipay’in yöneticileri, Çin Merkez Bankası ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda merkez bankası tarafı, diğer kurum ve şirket yöneticilerine kripto parayla iş yapmayı yasaklayan kanunları bir kez daha hatırlattı.

Şirketler de denetimleri sıklaştıracak

Uzun süredir kripto para ticaretini engellemeye çalışan Çin’de yatırımcılar, sert yasak ve denetimlerin ardından daha çok tezgah üstü yani OTC borsalarında işlem yapıyorlardı. Çin Merkez Bankası ise, kripto para ticaretinin ne şekilde yapılırsa yapılsın, finans düzenini bozduğunu ve yasadışı sınır ötesi para gönderimlerini artırdığını belirtti ve adeta OTC borsalara bağlı olan hesapların da önüne geçilmesini istedi. Banka ve diğer ödeme şirketleri yöneticileri de merkez bankasının talimatlarına uyacaklarını ve ilgili hesapların tespit edilip, kapatılması için her türlü çalışmanın yapılacağını belirttiler. Ayrıca kripto para işlemleri için hesap açılmasını da müşterilerine tavsiye etmeyeceklerini söylediler.

Novogratz: Xi otoriter bir lider, Bitcoin’i istemez…

Kripto para yatırım firması Galaxy Digital’ın CEO’su olan ve kripto paralarla ilgili aktif şekilde yorum yapan Mike Novogratz ise Çin’den gelen haberlerin iyi olmadığını belirtti ve Çin başkanı Xi Jinping’i eleştirdi:

“Çin’den gelen haberler iyi değil. Xi otoriter bir lider ve her konuda kontrolün kendisinde olmasını istiyor. BTC ise otoriterliğin tam tersi. Çin halkı, her zaman parayı sistemin dışına çıkarmanın bir yolunu bulacaktır. Ancak devlet bunu her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bu konuları düzeltmek biraz zaman alacak. İnancınızı kaybetmeyin.”

ABD, Çin’in tam tersi…

Çin’de kripto paralara karşı adeta bir yasak bombardımanı uygulanırken, ABD’de ise özel sektör Bitcoin‘in sürekli olarak önünün açılmasını talep ediyor. Banka müşterileri kurumlarından Bitcoin hizmeti sunmasını istiyor ve şirketler bu konuda artık devletin kapısını daha çok çalıyor. Hatta devlet yetkililer ne kadar Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar hakkında olumsuz yorumlar yapsalar da gelen büyük talebi engelleyemiyorlar. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin de bu sene ya da en geç 2022’de Bitcoin ETF’lerini onaylaması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ