• BITCOIN/TL
  300572,551
  % -4,02
 • ETHEREUM/TL
  20295
  % -1,91
 • RIPPLE/TL
  6.98
  % -4,01
 • BITCOIN CASH/TL
  4798.68,176
  % -5,07
 • LITECOIN/TL
  1353.24
  % -5,09
 • COSMOS/TL
  98.54
  % -6,60
 • CARDANO/TL
  12.2
  % -3,96
 • TETHER/TL
  8.41
  % -0,18

Çin Kripto Yasaklarında Son Dakika Gelişmesi: Madenciler ve Borsalar Ayrılıyor!

Çin Kripto Yasaklarında Son Dakika Gelişmesi: Madenciler ve Borsalar Ayrılıyor!
 • Çin kripto para yasakları gündemden düşmüyor. Son savlara nazaran, Çin’in baskısı, lokal madencileri operasyonlarını askıya almaya ve daha çok denizaşırı fırsatlar aramaya zorladı.
 • Çin, kripto madenciliği alanındaki baskın pozisyonunu Kuzey Amerika ve Avrupa’ya kaptıracak mı?

Çin kripto para yasaklarının tesirleri artıyor! Madenciler ayrılırken borsalar neler yapıyor?

Çin’in son vakitlerde ülke içindeki kripto madenciliği ve ticaret süreçlerini yasaklama kararı, kripto piyasaları üzerinde geniş bir tesir oluşturdu. Kripto para piyasalarından yüz milyarlarca dolar silinirken hafta sonu da kayıplar artarak devam etti. Pekin’in kripto alanındaki düzenleyici gayretlerini hızlandırdığı üzere, Çin’in mahallî Bitcoin madencileri de anavatanındaki operasyonları askıya almaya başladı. Bu uzmanlara nazaran, BTC ve genel kripto alanı üzerinde aşağı hakikat baskı oluşturdu.

Çin tek başına dünya çapındaki toplam kripto madenciliği pazarının %70’ini oluşturuyor. Bu nedenle uzmanlara nazaran, Çinli madenciler tesislerini kısa bir müddet için bile kapatmaya karar verirlerse, bunun tesirleri çok geniş kapsamlı olabilir. 23 Mayıs Pazar günü, kripto borsası Huobi’nin yan kuruluşu Huobi Mall, tüm saklama işlerinin askıya alındığını duyurdu. Huobi Mall, operasyonlarını Çin dışındaki bir denizaşırı pazara taşımayı planlıyor. Bir Telegram topluluğunda borsa şunları duyurdu:

Bu ortada, gelecekte maden ocaklarının ihracatının önünü açmak için denizaşırı hizmet sağlayıcılarla bağlantı kuruyoruz. Endişelenmeyin ve sakinleşin.

Jiang Zhuoer: Çin’in neredeyse tüm kripto madenciliği tesisleri denizaşırı ülkelerde satılacak

Yeni çıkan haberlere nazaran, en büyük kripto madenciliği havuzlarından biri olan BTC.TOP, düzenleyici baskıları münasebet göstererek, Çin kripto işinin askıya alındığını da duyurdu. Reuters’a nazaran, şirketin kurucusu Jiang Zhuoer, Kuzey Amerika’ya süreçleri taşımayı düşünüyor. Jiang Zhuoer hususa yönelik şu açıklamayı yaptı:

Uzun vadede, Çinli düzenleyiciler konutta madenciliği durdurduğu için Çin’in neredeyse tüm kripto madenciliği tesisleri denizaşırı ülkelerde satılacak. Sonunda Çin kripto hash rate’ının gücünü dış pazarlarda kaybedecek.

Çin’in 2017’deki kripto ticareti yasağına atıfta bulunan Jiang Zhuoer, Çin’in dört yıl evvel kaybettiği durumunun akabinde artık kripto ticaretinde global bir önder olduğunu kelamlarına ekledi.

Tez: OKEx ve Huobi üzere birtakım Çin kripto borsaları bile hizmetlerini sınırlamaya başladı

Jiang Zhuoer, Çin’in işini Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına kaptırmasını bekliyor. Crypto Miner HashCow, Çin’in Sichuan ve Xinjiang üzere baskın maden bölgelerinde yaklaşık 10 maden alanına sahip. Madenci yeni düzenlemelere uyacağına kelam vermiş olsa da yeni Bitcoin tesisleri satın alma planlarını geri çekti ve yakın vakitte hesaplama güçleri için sipariş veren lakin şimdi satın almaya başlamamış yatırımcılarına para iadesi yapacağını duyurdu.

Pazar günü, BTC fiyatı %10 daha düştü ve akabinde Çin baskısı geldi. BTC fiyatı, tüm kripto piyasası ziyan etmesi nedeniyle 31.000 dolara yakın düştü. Argümanlara nazaran, OKEx ve Huobi üzere kimi Çin kripto borsaları bile hizmetlerini sınırlamaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

X