• BITCOIN/TL
  1980530,298
  % -5,12
 • ETHEREUM/TL
  109995
  % -2,20
 • RIPPLE/TL
  15.58
  % -1,09
 • BITCOIN CASH/TL
  11695.63,450
  % -7,10
 • LITECOIN/TL
  2286.3
  % -5,62
 • COSMOS HUB/TL
  224.19
  % 2,00
 • CARDANO/TL
  12.4
  % -0,83
 • TETHER/TL
  32.91
  % 0,39

Charles Schwab, kripto para sektörüne girmeye hazırlanıyor

Charles Schwab, kripto para sektörüne girmeye hazırlanıyor

Finansal kurumlar birer birer dijital dünyaya adım atarken, bu listeye Amerika’nın dev finansal hizmetler şirketi Charles Schwab da katıldı. Şirket dijital varlık hizmetleri sunmak için çeşitli kripto para firmalarıyla görüşmelere başladı.

Geleneksel finansın güçlü şirketlerinden biri olan Charles Schwab, müşterilerine dijital varlık sunmak için birlikte çalışacağı bir ortak arıyor. 6.8 trilyon dolarlık varlığı yöneten firma, çeşitli kripto para şirketlerinin ürünleriyle hizmet vermek için görüşmelerde bulunuyor.

The Block’taki habere göre eğer Schwab’ın görüşmeleri olumlu sonuçlanırsa yeni hizmetler bu yıl sonuna kadar işleme açılmış olacak.

Bilindiği üzere son dönemde dijital ve geleneksel dünya finansal olarak birbirlerine iyi yaklaştılar. Kripto bankacılık sertifikası alan ilk banka olan ve hem ABD hem de ABD dışı bankalar için milyarlarca dolarlık saklama hizmeti veren Anchorage da yakın gelecekte daha fazla banka ve finansal kurumun dijital para endüstrisine dahil olacağı yönünde fikrini açıklamıştı.

Anchorage ayrıca ödeme devi VISA ile, bankaların müşterilerine Bitcoin trade’i yapmalarını sağlayan bir API üzerinden de ortaklı kurmuştu.

Schwab, 2019 yılının Kasım ayında, kendisinden çok daha kripto dostu olan rakip firma TDAmeritrade’i satın almıştı. Bu satın alma hamlesi; Fidelity Investments, E*Trade Financial, Ally Invest ve Interactive Brokers gibi firmaların çevrim içi işlemlerdeki komisyon ücretlerini ciddi şekilde düşürerek broker’lık endüstrisinde büyük sansasyon yarattıkları bir dönemde gelmişti.

Dolayısıyla bu satın almanın ardından şirket, gelirlerinin yüzde 4’ünü kaybetmiş ve yeni teknolojiye yatırım yapmaya karar vermişti.

Şirketlerin yarışında farkı müşteri kitleleri belirliyor
Son dönemde daha çok banka ve finansal teknoloji şirketinin dijital varlık hizmetlerine yatırım yapmaya başladığı düşünüldüğünde, yarıştaki en büyük farkı yaratacak unsurlardan biri de müşteri kitlesi olacak. Tüm dünyada yaklaşık 30 milyon hesabı olan Schwab, bu anlamda Square Cash app ile neredeyse aynı müşteri sayısına sahip. Dijital varlık hizmeti sunmak Schwab’ı PayPal ve Square gibi şirketlere ve aynı zamanda JP Morgan gibi dev yatırım bankalarına rakip yapacak.

Geleneksel finansın temsilcilerinden olan Schwab, dijital varlıklara geçiş yapma hedefinde olan son şirket. Bilindiği üzere ABD’li dev yatırım bankası Morgan Stanley, yakın zamanda MicroStrategy’nin yüzde 10’luk hissesini satın almış ve Bitcoin’e olan güvenini dolaylı yoldan da olsa göstermişti.

Yaklaşık 237 yıllık tarihiyle ABD’nin en eski bankası olan BNY Mellon da müşterilerine Bitcoin alım-satım, saklama ve transfer hizmetlerini sunmaya başlayacağını açıklamıştı. Banka, bu hizmetleri diğer bankalara da sunmayı plânlıyor.

YORUMLAR YAZ