• BITCOIN/TL
  309653,233
  % -1,13
 • ETHEREUM/TL
  20965
  % -5,53
 • RIPPLE/TL
  7.24
  % -5,16
 • BITCOIN CASH/TL
  5065.3,346
  % -5,79
 • LITECOIN/TL
  1389.55
  % -4,38
 • COSMOS/TL
  110.4
  % -7,41
 • CARDANO/TL
  12.93
  % -6,90
 • TETHER/TL
  8.45
  % -2,23

Bugünkü Bitcoin ve Altcoin Düşüşünün Sırrı

Bugünkü Bitcoin ve Altcoin Düşüşünün Sırrı

Bitcoin fiyatı bugün öğle saatlerinde 34.000 dolara kadar düşmüştü. Son 24 saat içinde yüzde 5’ten fazla bir düşüş kaydetti. Bitcoin’i takiben çoğu altcoin de düşüş yaşadı. Bazı uzmanlar, bunun nedeninin opsiyonların sona ermesi olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, deneyimli Çinli kripto para gazetecisi Colin Wu’ya göre, Bitcoin fiyatının bir gecede 2 bin dolar düşmesinin iki olası nedeni var.

Colin Wu’ya göre Bitcoin ve altcoin’lerdeki düşüşün sebebi

Çinli kripto para araştırmacısı Colin Wu, BTC fiyatının 34.000 dolara kadar düşmesine neden olabilecek iki katalizörü ortaya çıkardı. Wu’y göre, Avustralya vergi memurlarının kripto para traderlarına vergi hatırlatması yapmış olması, fiyat çöküşünün bir sebebi olabilir. Avustralya’daki vergi kuruluşuna göre kripto para sahipleri, kendilerini ek vergi kontrollerine hazırlamalı. Avustralya Vergi Dairesi’nin yardımcısı Tim Lo, binlerce Avustralyalının kayıtlarını gözden geçirmesi gerektiği konusunda uyardı.

Ek olarak, vergi beyannamesi veren vergi mükellefinin kripto para birimlerinin kazanç ve kayıplarını denetleyici makamlara bildirmesi gerekecektir. Ayrıca, Avustralya’da kripto para birimi işlemlerinin Sermaye Kazançları Vergilerine (CGT) tabi olduğu ve bildirilmesi gerektiği de belirtilmelidir.

Çöküşün ardındaki ikinci sebep

İkinci sebep ise, Çin ile ilgili. Wu’ya göre Çinli yetkililerin Cuma gecesi madencilik karşıtı politikaları uygulamaya başlayacağı söylendi.  Kripto para traderları ve araştırmacıları, kripto piyasasının devam eden düşüş eğiliminin Çin hükümeti tarafından açıklanan kripto para birimleri üzerindeki yoğunlaşan baskıdan kaynaklandığını varsayıyorlar. Çin, Bitcoin madencilerine karşı cadı avını genişletirken, büyük işletmeler donanımlarını Moğolistan, Kazakistan ve Pakistan’a taşımaya başladı. Bu arada, madencilik havuzu BTC.TOP CEO’su, yeni Bitcoin karşıtı söylemin gerçek etkisinin abartılmaması gerektiğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

X