• BITCOIN/TL
  1896663,177
  % 0,10
 • ETHEREUM/TL
  101984
  % 2,06
 • RIPPLE/TL
  14.45
  % 1,42
 • BITCOIN CASH/TL
  11175.69,474
  % 3,28
 • LITECOIN/TL
  2209.36
  % 3,71
 • COSMOS HUB/TL
  198.98
  % 2,77
 • CARDANO/TL
  12.82
  % 4,32
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,24

Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör

Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör

Aşı onaylandı, teşvik paketi görüşmeleri sürüyor — İşte önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 5 faktör

Bitcoin (BTC), yeni haftaya 20 bin dolara erişmesine yalnıza yüzde 5 kalacak şekilde başladı. Peki bu seviyeye erişebilecek mi?

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Aşı ve teşvik kararı risk isteğini artırıyor
Daha geniş çaplı makro seviyede dikkatler, çoğunlukla ABD’nin bu hafta yeni bir koronavirüs teşvik paketini tartışması üzerine çevrildi.

Doların gücünü önemli ölçüde test edecek teşvik paketi görüşmelerinin başarılı olmasının bir garantisi yok, fakat görüşmelerde ele alınan teşvik paketinin miktarı 900 milyar dolara yaklaşıyor.

Söz konusu paket çeşitli ekonomik sektörler için destek içerecek fakat pakete ABD halkı için ikinci bir yardım çeki dahil edilmeyecek.

Hem teşvik paketi beklentileri hem de aşının ABD tarafından onaylanması, uzun süredir değer kaybeden doları canlandırdı. Diğer yandan riskli varlıklar da iyileşme gösteriyor.

Haftaya iyileşmeyle başlayan borsalarda Japonya piyasası, pazartesi günü son iki yılın en yüksek seviyesini gördü. Petrol de iyileşme göstererek 47 dolara yaklaştı.

Bitcoin için ise doların değer kazanması, BTC ve ABD Doları Endeksi (DXY) arasında negatif korelasyon nedeniyle sorun olabilir.

DXY, çeviri yayın saati itibarıyla 91 puanda seyrediyor.

BTC fiyatı kritik dirence yaklaştı
Geçtiğimiz haftayı düşüş ile geçiren Bitcoin, cuma gününden sonra ralliye başlayarak 18 bin dolardan 19.400 dolara yükseldi.

Gemini kurucu ortağı Cameron Winklevoss, pazar günü “Bitcoin yavaşça 19 bin doların üzerine yükseliyor. Büyük bir olay değil” diye özetledi.

BTC/USD paritesi çeviri yayın saati itibarıyla 19.185 dolarda seyrediyor. Kripto paranın rallisi 19.400 dolar direncinde duraksadı. 20 bin dolarda biten 600 dolarlık aralıkta katı bir satış baskısıyla da denk gelen bu seviye büyük önem arz ediyor.

Bitcoin’in bir önceki 20 bin dolara yükseliş denemesi başarısız olmuş ve 17.750 dolara gerilemeyle sonuçlanmıştı. Borsaların emir defteri verileri aynı noktada satış emirlerinin yine mevcut olduğunu gösteriyor. 20 bin doların geçilmesi halinde ise 22 bin dolara kadar büyük bir direnç bulunmuyor.

1.000 dolarlık bir makas daha açıldı
20 bin dolara yükseliş umutlarının karşısında bir engel daha bulunuyor: Hafta sonu Bitcoin vadeli işlem piyasalarında açılan ve aşağı yönde baskı uygulayan makas.

Yaklaşık 1.000 dolar olan bu makas, CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının cuma günü kapanış fiyatı ile pazartesi günü açılış fiyatı arasındaki farkı temsil ediyor. Bu makas şu anda 18.100 dolar civarında yer alıyor.

Bitcoin fiyatı tarihsel olarak bu makasları kapatma eğilimi gösteriyor, fakat mevcut durumda henüz kapatılmamış 1.300 dolar ve bahsi geçen 1.000 dolar olmak üzere iki adet büyük makas bulunuyor.

Forex yatırımcısı Justin Bennett, “Unutmayın, rekoru görmeden önce 16.925 dolardaki CME vadeli işlem makasını kapatmamız gerekebilir” diye uyardı.

Kurumsal ilgi Bitcoin’in imajını destekliyor
Kuruluşların gösterdiği ilgi piyasa duyarlılığını iyileştirmeye devam ediyor ve Bitcoin’e ana akımda pozitif bir ün sağlıyor.

Sigorta fonu MassMutual’ın geçtiğimiz hafta Bitcoin’e 100 milyon dolar yatıracağını açıklaması, daha önce Bitcoin eleştirileriyle tanınan JPMorgan’dan övgü aldı. Bloomberg ise banka stratejistlerinin daha fazla satın alım yapılacağını öngördüğünü aktardı.

“MassMutual’ın Bitcoin yatırımı, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar arasında yaygınlık kazanmasında önemli bir adımı temsil ediyor.”

Yüksek bakiyeli BTC cüzdanı sayısı rekor kırdı
Away from the big players, however, evidence of the “big buy-in” is mounting.

Zincir üstü analiz kaynağı Glassnode verilerine göre 1 BTC veya daha fazlasını içeren Bitcoin cüzdanı sayısı rekor kırdı. Pazar günü itibarıyla neredeyse 827 bin Bitcoin cüzdanı 1 BTC veya daha fazla bakiyeyi içeriyor.

Son verilere göre Bitcoin, fiyat yükselişine rağmen borsalardan soğuk depolamaya taşınmayı sürdürüyor.

Kaynak: Cointelegraph

YORUMLAR YAZ