• BITCOIN/TL
  2163797,144
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  103467
  % -1,62
 • RIPPLE/TL
  17.93
  % 2,21
 • BITCOIN CASH/TL
  16653.34,401
  % -0,76
 • LITECOIN/TL
  2757.77
  % -1,26
 • COSMOS HUB/TL
  287.82
  % -0,78
 • CARDANO/TL
  16.64
  % -0,29
 • TETHER/TL
  32.57
  % 0,00

Bitcoin ve Altcoinlerdeki Sert Düşünün Nedeni Belli Oldu

Bitcoin ve Altcoinlerdeki Sert Düşünün Nedeni Belli Oldu

Geçtiğimiz hafta Coinbase’in Nasdaq listelenmesiyle birlikte 65 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, yatırımcısını şaşırtacak şekilde düşüşler yaşadı.

Biden’ın teklifi, piyasaları salladı

Uzmanlar, en büyük kripto paranın son düşüşünde ABD başkanı Joe Biden’ın 1 milyon dolardan fazla sermaye kazancı elde edenlerden almayı düşündüğü vergi oranını artırma teklifinin etkisi olduğunu belirtiyorlar.

Biden’ın TSİ perşembe akşamı ortaya çıkan bu teklifinin ardından 53-55 bin dolar aralığında giden Bitcoin, cuma sabahı ise 48 bin doların da altına düştü ve aşağı doğru gidişini sürdürdü.

Biden’ın vergi hamlesi, ABD hisse senetleri piyasalarında da düşüş yaşanmasına sebep oldu. S&P 500 ve Nasdaq yüzde 1’lik düşüşler gördüler. ABD’li kripto para yatırımcıları ise geçen seneden bu yana çok ciddi kazançlar elde ettikleri için sermaye vergisine karşı en hassas grup olarak nitelendiriliyor.

“Tamamen normal ve teknik bir düzeltme hareketi”

Öte yandan zincirüstü veri analiz şirketi CryptoQuant’ın kurucusu ve CEO’su Ki Young Ju’ya göre ise bu tamamen normal ve teknik bir düzeltme hareketi… Kripto para evreninde yükseliş ve düşüşler konusunda yaptığı yorumları, verilerle desteklemesiyle bilinen Ju, 140 binden fazla takipçisinin olduğu hesabından son düşüşleri değerlendirdi.

‘Ayılar’ın daha sabırlı olması gerektiğini belirten ve adeta biraz daha düşüş beklediğini imâ eden CryptoQuant kurucusu şu ifadeleri kullandı:

“Kore’deki prim fiyatları sakinleşti ama piyasa hala fazla baskı altında. Ayılar biraz daha sabırlı olsunlar. Yanlış anlamayın. Ben bu geri çekilmeyi, ‘long’ pozisyonlarda aşırı baskı olmasından ötürü teknik bir düzeltme olarak görüyorum. Temel hala çok güçlü. Birkaç haftalık sakinleşmenin ardından Bitcoin yeniden yükselişe geçecektir.”

Bitcoin fiyatı düşerken madencilerin net pozisyonlarında önemli bir değişim görülmedi. Bytetree verilerine göre, Son 24 saatte yeni üretilen Bitcoin’lerin sayısı ile ilk kez harcanan Bitcoin sayısı arasında pozitif yönde 58 BTC’lik bir fark var. 869 BTC’lik üretime karşılık ilk kez harcanan BTC miktarı 811’de kaldı.

Aşağıdaki grafikten görüleceği üzere, Glassnode’un sağladığı veriler de madencilerin hâlen biriktirme modunda olduğunu gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ