• BITCOIN/TL
  2166170,710
  % -1,34
 • ETHEREUM/TL
  113094
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % 0,02
 • BITCOIN CASH/TL
  12177.31,492
  % -1,82
 • LITECOIN/TL
  2372.81
  % 1,66
 • COSMOS HUB/TL
  205.04
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.52
  % -2,17
 • TETHER/TL
  32.88
  % -0,20

Binance Kripto Anketi: Türkiye Ne Durumda?

Binance Kripto Anketi: Türkiye Ne Durumda?

Binance; global çapta bir anket düzenleyip kripto para yatırımcılarına sektöre ilişkin sorular yöneltti. Türkiye’nin yer aldığı ankette yatırımcıların sektörde nelere güvendikleri, nelere güvenmedikleri, neler bekledikleri ölçüldü.

Binance Research; Twitter, Telegram, WeChat, Reddit gibi sosyal medya kanalları ve kendi sitesi üstünden global bir anket düzenledi. Sonuçları 28 Ocak’ta yayınlanan ankette kripto para kullanıcılarının demografisine, davranış biçimlerine, finansal hareketlerine ve ideolojilerine dair bilgi toplandı.

Global kitleye genel bir bakış
Global düzeyde alınan sonuçlara göre kripto para yatırımcılarının %55’i bunu uzun vadeli amaçlarla yapıyor. %38’i finans sistemine güvenmediği, %31’i kısa vadede kazanç sağlamak istediği, %27’si FOMO’ya kapıldığı için piyasaya giriş yaptı.

Bu yatırımcıların %60’ı kripto paralarını kendi cüzdanlarında değil, borsalarda saklıyor. İnsanlar için bir borsada en önemli şeyin ne olduğunu sorgulayan Binance; %28 oranında ‘güvenlik’ yanıtını aldı. Katılımcıların %25’i kullanıcı deneyimine, %23’ü işlem çiftlerinin çeşitliliğine önem veriyor.

Kripto para almak için kredi çekiliyor
Ankete toplamda 20 farklı ülke ve bölgeden kişi katıldı. Yöneltilen sorular yatırımcıların sermayelerinin kaynaklarına, sektöre ne kadar güvendiklerine, hangi ürünleri tercih ettiklerine yönelik oldu.

Çinli kripto para kullanıcılarının %23’ünün kredi çekip / borç alıp kripto para aldığı öğrenildi. Çin bu oranla zirveyi çekerken onu sırasıyla Nijerya, Hindistan ve Türkiye takip etti. Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika, bölge olarak Türkiye’den daha yüksek orana sahip.

Güneydoğu Asya, yerel kurum ve kuruluşlara güven bakımından zirveyi çekti. Listenin ortasında yer bulan Türkiye, Fransa’nın gerisinde konumlandı. Yerel kurumlara daha az güven duyulan ülkelerde, kripto paralara yönelimin daha fazla olduğu görüldü.

Kripto ekosistemine güven duyulmuyor
DeFi kullanımı bakımından en yüksek oranın Güneydoğu Asya bölgesinde olduğu açıklandı. Listenin sonunda Çin; onun bir sıra yukarısında Türkiye yer aldı.

Kripto para ekosistemine güvenmeme konusunda ise zirveyi Türkiye’nin aldığı görüldü. Türkiye’deki yatırımcıların regüle edilmemiş bir kripto para ekosistemine güven duymadığı tespit edildi.

YORUMLAR YAZ