• BITCOIN/TL
  2090396,552
  % 1,29
 • ETHEREUM/TL
  100556
  % 0,83
 • RIPPLE/TL
  16.46
  % 0,86
 • BITCOIN CASH/TL
  15813.65,546
  % 0,17
 • LITECOIN/TL
  2643.76
  % 0,36
 • COSMOS HUB/TL
  267.84
  % -0,44
 • CARDANO/TL
  15.36
  % 3,49
 • TETHER/TL
  32.5
  % -0,04

Binance Coin Kripto Para Sıralamasında 3.lüğe Yükseldi. Yükselişin Sırrı Ne?

Binance Coin Kripto Para Sıralamasında 3.lüğe Yükseldi. Yükselişin Sırrı Ne?

Binance Coin Kripto Para Sıralamasında Tether’i Geride Bıraktı

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in kripto parası Binance Coin (BNB), fiyat artışını sürdürüyor. Kripto para, dünden bu yana yüzde 50’nin üzerinde artarak 280 doları da aştı ve Bitcoin ile Ethereum‘dan sonra en değerli üçüncü kripto para hâline geldi.

binance coin bnb kripto para sıralaması

binance coin bnb kripto para sıralaması

Binance Coin, yalnızca bir borsa token’ı değil, aynı zamanda Binance Chain ve Binance Smart Chain’de de önemli işlevlere sahip. Bugün 280 doları da geride bırakan BNB neden bu kadar hızlı artıyor?

BNB’deki artışın birincil nedeninin Binance Smart Chain’in artan kullanımı olduğu söylenebilir. Bilindiği üzere Ethereum’da son dönemde yüksek işlem ücretleri problemi kendini tekrar gösterdi. Ethereum’da işlem yapmak, akıllı sözleşmelerle etkileşime girmek, swap işlemi gerçekleştirmek gibi süreçlerin maliyeti önemli ölçüde arttı. Ethereum’da işlem ücretleri büyük artış gösterirken Binance Smart Chain burada güçlü bir alternatif olarak öne çıktı. Bununla beraber PancakeSwap gibi getirisi yüksek uygulamaların da kullanıcı tabanının artması hem Binance Smart Chain’in kullanımında hem de BNB’nin fiyatında pozitif etki yarattı. Binance Smart Chain’de bundan bir ay önce günlük işlem sayısı 270 binken bu yaklaşık 10 kat artarak 2 milyon 500 bine tırmandı.

BNB, Binance borsası içinde de farklı şekillerde kullanılabiliyor. Birincisi, hesabında BNB bulunduranlar daha az komisyon ödüyor, borsada listelenmeden önce token satışlarına katılabiliyor, BNB kilitleyerek diğer getiri yollarından faydalanabiliyorlar. Tüm bunlar da BNB’nin kullanıcı tabanını ve fiyatı destekliyor.

Son olarak Binance, her üç ayda bir değişen miktarlarda BNB’yi dolaşımdan tamamen çıkarıyor. Şu anda dolaşımda 154 milyon BNB var ve bu 100 milyon BNB kalana kadar sürdürülecek. “Coin yakma” olarak adlandırılan bu süreç de Binance tarafından BNB’nin değerini desteklemek için yürütülüyor.

Bu arada Binance CEO’su Changpeng Zhao da fiyat artışıyla ilgili konuştu. Zhao, BNB’nin sadece dolar bazında değil, Bitcoin bazında da rekor kırdığına vurgu yaptı. Zhao, “Her zaman BTC’den biraz daha hızlı büyümeyi hedefledik. Bitcoin’i geçmekten bahsetmiyorum ama sarf ettiğimiz çaba ile biraz daha hızlı büyüdüğünü görmek istiyoruz. Aksi takdirde sadece BTC almalı ve çalışmamalıydık.” ifadelerini kullandı. Zhao ayrıca BNB’nin daha yüksek büyüme potansiyeli ile beraber Bitcoin’den daha riskli olduğunun da altını çizdi.

YORUMLAR YAZ