• BITCOIN/TL
  1890648,735
  % -2,92
 • ETHEREUM/TL
  101262
  % -3,38
 • RIPPLE/TL
  15.42
  % 3,59
 • BITCOIN CASH/TL
  11470.81,533
  % 0,42
 • LITECOIN/TL
  2250.08
  % -0,54
 • COSMOS HUB/TL
  196.85
  % -2,57
 • CARDANO/TL
  13.24
  % 0,69
 • TETHER/TL
  32.99
  % 0,16

Batmak Üzere Olan Çiftçinin Web 3.0 Sayesinde Ayakta Kalma Hikayesi

Batmak Üzere Olan Çiftçinin Web 3.0 Sayesinde Ayakta Kalma Hikayesi

Web 3.0, geleneksel ürünler için de yeni çözümler sunarak akla ilk gelen tanımların ötesine geçiyor ve hayatımızda geniş bir yer ediniyor. Batmak üzere olan ve kredi başvuruları reddedilen bir Estonyalı çiftçinin Web 3.0 altyapısı ile çiftliğini kurtarma şekli ise hem bugünün hem yarının dünyasına ışık tutuyor.

Finansman Problemi

Tanel Tang’ın hikayesi gelir gider dengesi sağlamak için acil ihtiyaç duyduğu 68.650 dolarlık bir nakit ihtiyacı ile başlıyor. Tang, dünyanın her yerinde olduğu gibi finansman ihtiyacı için ilk akla gelen yer olan bankalara gidiyor. Ancak işi çok küçük olduğu ve yeterli teminatı bulunmadığı için kredi alamıyor.

Çiftliğini kapatmak istemeyen Tang, “ürününü ve işini seven tüketiciler topluluğu Saaremaa Mahemuna’ya” başvurarak alternatif bir çözüm arıyor. Estonyalı çiftçi, topluluğa NFT’ler aracılığıyla kârından bir pay teklif ederek ihtiyacı olan sermayeyi elde etmeyi başarıyor. Bir Web 3.0 çözümü olan NFT’ler böylece bir işletmenin batmaktan kurtulmasına aracı oluyor.

web30 haber

Taze tüketim ürünleri ve lezzetli krem kıvamında olan mayonezleriyle tanınan Tang çiftliği’nin yumurta gibi kaliteli organik ürünlerine de talep bulunuyordu. Ancak çiftlik sadece 68.650 dolar uğruna risk altındaydı. Tang’ın çiftliğini kurtarması ve sürdürülebilir bir temele oturtması örnek teşkil edecek bir hikaye ortaya çıkardı.

Tanel Tang’ın bir yatırımcı topluluğuyla nasıl bağlantı kurduğunun hikayesi, Web 3.0 dünyasının kullanım alanlarını merak eden herhangi bir işletme ve yatırımcı için ilham kaynağı oluyor. Belki de bu hikaye sayesinde, bir tarım ülkesi olarak görülen Türkiye’nin çiftçileri, problemler karşısında kendilerine alternatif çözümler üretebilir.

Web 3.0 Hayatımıza Dokunuyor

Kripto para piyasalarında sürekli duyulan Web 3.0 haberleri çoğu zaman teknik tarafın ağırlığı sebebiyle tam olarak anlaşılamıyor. Ancak kullanım alanlarını gösteren gerçek yaşam öyküleri farkındalığımızı teknik literatürün ötesine taşıyor. Tang’ın çiftliği, bize bu topluluk yatırımı modelinin sunan Web 3.0’ün gerçek, kanlı canlı faydaları gösteriyor.

Tang’in hikayesinin detaylarına inildiğinde, ihtiyaç duyulan finansman için ne tür adımlar atıldığını görüyoruz. Tanel Tang ilk olarak, çiftliğin başının dertte olduğunu ve artık işletmeyi yönetemediğini anlatan bir yazı kaleme aldı. İnternet ortamında paylaşımlarının karşılığını bulan Tang, çeşitli nakit teklifleri aldı.

Ancak tekliflerin ötesinde topluluktaki bir kişi, KOBİ’lerin NFT’leri ve diğer dijital varlıkları satarak doğrudan para toplamasını sağlayan Estonyalı girişim olan Ignium’dan bahsetti. Böylelikle Finansman krizine potansiyel bir Web 3.0 çözümü önerilmiş oldu.

we30 haber 2

Bu çözüm önerisi ile çiftliğin sosyal medyada bulunan destekçileri, her biri 105 dolardan şirketin kârındaki hisselere karşılık gelen dijital tavuk NFT’lerini satın aldı. Satışın tamamı hızlı bir şekilde tamamlandı. NFT’lerin yaklaşık %65’i ilk 24 saat içerisinde tükendi.

Ignium girişimi, Tang’ın sürecine ciddi bir katkı sağladı. Bu katkı, NFT’lerin oluşturulması, basılması, alıcıların kaydedilmesi ve tanımlanması süreçlerinde görüldü. Üstelik girişim, ödemelerin kabul edilmesi ve aktarılması sürecinde Web 3.0 araçlarının kullanımına önderlik etti.

Tang ve Ignium’un finansman toplanacak olan topluluğa yönelik teklifi yerli girişimciler için örnek teşkil edebilir. Tang tarafından Ignium desteğiyle sunulan anlaşma şeffaf ve adildi: yatırımcılar profesyonel olarak tasarlanmış tavuk temalı bir NFT sahibi olmanın yanı sıra çiftliğin gelecekteki kârlarından %5’lik bir pay da satın aldı.

Tanel Tang, NFT sahiplerini çiftlikle ilgili belirli karar alma süreçlerine dahil etme taahhüdünde de bulundu. Ayrıca NFT sahipleri, ikincil bir piyasa avantajına sahip olarak adeta hisse satın almış gibi bir konuma sahip oldu.

İşbirlikçi Yönetim Neyi Başardı?

Web 3.0 temelli adımların, finansal bir işlem olmanın ötesine geçerek bir topluluk ruhu inşa ettiği görülüyor. Tang’in çiftliğinin hikayesi, uzun vadeli sürdürülebilir başarıya ortak bir ilgi ve ortak bir bağlılığın önemini gösteriyor. Bu örnek, blok zinciri teknolojisinin ve merkeziyetsizliğin, toplulukları ve KOBİ’leri nasıl birbirine bağlayabileceğine dair canlı bir kanıt sunuyor.

Ele alınan örnek, sermayeye (ve diğer kaynaklara) erişimin, topluluğun devreye girme istekliliği ile paralellik gösterdiğini işaret ediyor. Böylelikle bankalar aracılığı olmadan insanlar gerçekten faydalı olacağına inandıkları projelere kredi ve finansman desteği sağlayabiliyor.

Tüm bunlarla birlikte bankaların kullanıcı etkinliklerini sansürlemesinin Web 3.0 sisteminde yeri olmadığı bir kez daha kanıtlanıyor. Tüm adımlar şeffaf ve açıkça gerçekleştiriliyor. Hesap adresleri kapalı olmasına rağmen aktarılan paraların takip edilebilmesi şeffaflığı ön plana çıkarıyor.

Tang’ın çiftliğinde görülen finansman çözümünün birçok küçük işletmeye örnek olabileceği düşünülüyor. Eğer ki Tang ihtiyacı olan finansmanı bulamamış ve çiftliğini kapatmış olsaydı, bu durum sadece pandemide iflas eden başka bir KOBİ’nin olduğu gerçeği ile sınırlı kalmayacaktı. KOBİ’ler birden fazla insanın geçim kaynağı anlamına gelirken, Tang’ın Çiftliği gibi kurumlar gıda tedariğinde önemli bir yer tutuyor.

Böyle bir çiftliğin kapatılması Estonya özelinde bir iş kaybının ötesinde slow food sektörüne de zarar verecekti. Böylelikle sağlıklı beslemek için tercih edilen yerel ve organik ürünler zinciri zarar görecekti. Üstelik kapatılan her bir işletme Estonya’nın daha fakir bir yer olmasına katkıda bulunuyor. Web 3.0 tüm bu promlemlerin önüne geçerek, hayatımıza dokunmayı başarıyor.

Web 3.0 Finansman Çözümleri

Mikro ölçekli işletmelerin kredi ve finansmanlara ihtiyaç duymasına rağmen hemen hemen dünyanın her yerinde küçük işletmelerin büyük şirketlere göre daha zor kredi aldığı görülüyor. Ancak gelişen Web 3.0 sektörünün piyasanın temel dinamiklerinden olan KOBİ’lere karşı daha ‘şefkatli’ davranma şansı bulunuyor.

Web 3.0 şirketi olan Ignium’un CEO’su ve kurucu ortağı Reimo Hammerberg, artık geleneksel finansın duvarlarını aşmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Hammerberg, Web 3.0 yatırım araçlarının erişilebilir finansmanı gerçeğe dönüştürmede büyük bir rolü olduğunu ifade ediyor:

“Dünyanın her yerindeki KOBİ’lerin büyümek için ihtiyaç duydukları fondan yoksun olduklarını görüyoruz ancak artık geleneksel bankaları aşmanın yeni bir yolu var. Web 3.0, açık ve merkezi olmayan platformları ile KOBİ’lere yatırım yapmaları ve katılmaları için teşvikler sağlıyor.” Reimo Hammerberg

Ignium şirketi, Web 3.0 kredilerinde aracı olarak NFT teknolojisini kullanıyor. Şirket NFT’lerin, diğer platformlara veya özel cüzdanlara rahatça iletilebilmesinin büyük bir kolaylık sunduğunu ve sınırsız bir kapsama sahip olduğunu belirtiyor. Bu durumun daha kolay anlaşılması için Estonyalı yumurta üreticisi Tanel Tang’ın çiftliğini kurtarmak için Web 3.0’ü nasıl kullandığına bakalım.

Kaynak: BeInCrypto

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ