• BITCOIN/TL
  2108870,187
  % -0,15
 • ETHEREUM/TL
  114611
  % -0,40
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % -0,83
 • BITCOIN CASH/TL
  12617.86,117
  % -2,54
 • LITECOIN/TL
  2440.39
  % -0,04
 • COSMOS HUB/TL
  221.95
  % -0,31
 • CARDANO/TL
  12.69
  % -0,77
 • TETHER/TL
  32.81
  % -0,02

Avukat Açıkladı: Ripple-SEC Davası Muhtemelen Anlaşmayla Sonuçlanacak

Avukat Açıkladı: Ripple-SEC Davası Muhtemelen Anlaşmayla Sonuçlanacak

Ripple‘ın mahkemede önemli bir zafer elde etmesiyle XRP piyasa değerine göre dördüncü kripto varlık olarak konumunu güçlendirirken, bir avukata göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal mücadelesi sona ermedi ve büyük ihtimalle anlaşmayla sonuçlanacak.

Kaynak: Adobe/zimmytws

Carlton Fields avukatı ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi profesörü Andrew Hinkes’e göre, Ripple’ın SEC’i blockchain girişimine bitcoin ve ether hakkında “iddialı belgeler” sunmak zorunda bırakarak keşif duruşmasını kazanabilmesi “önemlidir.”

Hinkens, “Ripple, SEC’in her ikisi de bugüne kadar menkul kıymet olarak kabul edilmeyen bitcoin ve ethereum konusundaki görüşüne ilişkin içgörü sağlayan daha önce ortaya çıkmamış belgeleri alacak. Ripple, SEC’in neden Ripple’ın menkul kıymetler yasalarını ihlal etmesini gördüğünü, ancak neden Bitcoin ve Ethereum ile ilişkili davranışların aynı yasaları ihlal ettiğini düşünmediklerini anlamak için bu belgeleri görme hakkına sahip olduğunu iddia etti. Bu bilgi, özellikle başlangıçta varlıklarını dağıtmak için Ripple gibi token satan Ethereum hakkında bilgilendirici olacaktır” dedi.

İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen ve Ripple Labs ile birlikte davada sanık olarak gösterilen Ripple başkanı Brad Garlinghouse, yasal onay nedeniyle güçlenmiş gibi görünürken, henüz kritik safhayı atlatamadı.

Hinkes, “Ripple, geniş finansal kaynaklara sahip ve birkaç eski yüksek rütbeli SEC yetkilisi de dahil olmak üzere olağanüstü bir hukuk ekibi tuttu. SEC tarafından dava edilen birçok büyük projenin aksine, davayı yargıya ve temyize götürmek için kaynaklara sahip gibi görünüyorlar” dedi.

Bu yetkililerden biri, eski SEC başkanı olan Mary Jo White. Ayrıca Ripple 2019 yılının sonunda 10 milyar dolarlık değerlemesiyle risk sermayesindeki kasasına 200 milyon dolar çekti.

Ancak Hinkes’e göre onları engellemek için henüz çok erken:

“Bugüne kadar SEC’in dijital varlık tekliflerini ve satışını yorumlaması ve menkul kıymetler yasalarını uygulaması, hemen hemen her durumda mahkemeler tarafından desteklendi” dedi.

Avukata göre en olası sonuç müzakere yoluyla çözüm olacaktır.

Hinkes, “Riskli davalarda en yaygın sonuç budur” dedi.

Şubat ayında bildirildiği üzere SEC, Ripple ve iki yöneticisinin danışmanları, o zamanlar “şu anda bir çözüm olasılığı olduğuna inanmadıklarını” söylediler. Ripple ve iki yöneticisi ise “Sanıklar bu ifadeye katılıyorlar, ancak daha önceki görüşmelerin önceki yönetim ile yapıldığını ve esas olarak SEC’den ayrılan ilgili bölüm müdürleriyle yapıldığını unutmayın” diye ekledi.

Mesajlaşma uygulaması Kik de SEC ile benzer bir mücadeleye girdi, bu da şirkete 5 milyon dolara mal olurken, yasal ücretlerden bahsetmeye bile gerek yok.

Her iki durumda da dava süresince ortaya çıkması muhtemel birçok değişiklik olsa da, sadece Ripple’ın değil birçok şeyin tehlikede olduğu bariz.

Hinkes, “Dava bir karara varırsa ve karar temyiz edilirse, temyiz ABD Temyiz Mahkemesi 2. Devre yargıçlarına gidecek. 2. Devrenin yasal konulara ilişkin kararları, özellikle menkul kıymet yasalarının token ihraçlarına uygulanmasına odaklanan ilk bağlayıcı yasa olacaktır. Tüm sektör bu davayı izliyor” dedi.

Saatler 17:42’yi gösterirken XRP 0.99 dolardan işlem görüyor ve bir günde %3 ve bir haftada %74 arttı. Bir ayda nereye iki katına çıktı ve bir yılda %397 arttı.

Telegram grubumuzda gelişmeleri konuşuyoruz katılmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ