• BITCOIN/TL
  1911137,268
  % 1,12
 • ETHEREUM/TL
  103411
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  15.72
  % 6,58
 • BITCOIN CASH/TL
  12187.38,583
  % 7,16
 • LITECOIN/TL
  2290.18
  % 2,71
 • COSMOS HUB/TL
  202.38
  % 2,97
 • CARDANO/TL
  13.68
  % 5,18
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,33

Avrupa’nın en çok kripto para kullanan ülkesi Türkiye!

Avrupa’nın en çok kripto para kullanan ülkesi Türkiye!

Türkiye, kripto para kullanımında adından söz ettirmeye devam ediyor. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, en çok kripto para kullanan Avrupa ülkesi.

20 Şubat tarihinde NTV tarafından paylaşılan haberde, dünyanın en büyük 74 ekonomisi içinde, nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşlarına dair bilgi verildi. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya ait detayların paylaşıldığı haberde Türkiye’nin, nüfusa oranla en çok kripto para kullanan Avrupa ülkesi olduğu, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığı ifade edildi.

Araştırmaya göre ilk sırada yüzde 33’lük oranla Nijerya geliyor. Vietnam yüzde 21 ile ikinci, Filipinler ise yüzde 20 ile üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’deki kripto para kullanım oranı yüzde 16 olarak açıklanırken bu oran, dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer almasını sağlıyor.

Latin Amerika da ilgi göstermeye başladı
Genç nesli sayesinde teknolojik gelişmelere kolay ayak uyduran Türkiye, finans dünyasındaki dönüşüme de uyum sağlamış durumda. Özellikle Afrika ve Asya’da yoğun olarak kullanılmaya başlanan kripto para birimleri, Türkiye’de de yoğun ilgi görüyor.

Dünyanın en büyük 74 ekonomisi olan Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri baz alınarak yapılan araştırmada Nijerya, Vietnam, Filipinler ve Türkiye ilk dört sırada yer aldı.

NTV’nin haberine göre, Afrika ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği kripto para alanına Latin Amerika ülkeleri de dahil oluyor. Peru, yüzde 16 kripto para kullanımıyla Türkiye’nin ardından beşinci sırada yer alırken Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili de çift haneli oranlar elde etmiş durumda.

Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin daha az ilgilendiği kripto paralara Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren isimler İsviçre ve Yunanistan olarak kayda geçti.

Yapılan çalışmada 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka oldu.

Cointelegraph tarafından daha çnce haberi yapıldığı üzere, Bitcoin (BTC) dahil hemen her kripto para birimine yoğun ilgi gösterilen Türkiye’de, “kripto para” aramaları zirveye ulaşmıştı.

YORUMLAR YAZ