• BITCOIN/TL
  2157806,522
  % -1,33
 • ETHEREUM/TL
  112863
  % -0,14
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % 0,06
 • BITCOIN CASH/TL
  12021.64,157
  % -2,35
 • LITECOIN/TL
  2362.35
  % 1,31
 • COSMOS HUB/TL
  204.28
  % 0,64
 • CARDANO/TL
  13.4
  % -2,98
 • TETHER/TL
  32.83
  % -0,26

Almanya Kripto Para Fonlarına Yeşil Işık Yaktı!

Almanya Kripto Para Fonlarına Yeşil Işık Yaktı!

Almanya’da 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni mevzuata göre, Spezialfonds olarak adlandırılan en popüler kurumsal yatırım fonlarının %20’si kripto varlıklardan oluşabilecek.

Büyüklüğü 1,2 trilyon euro olan Spezialfonds’un şu anda kripto varlık içeriği %0. Ancak yeni gelen mevzuatla birlikte şirketler fon büyüklüklerinin %20’si oranında kripto para yatırımı yapabilecek.

Yeni mevzuatla birlikte Almanya kripto paraları bir finansal yatırım olarak kabul ettiğini kanıtladı. Uzmanlar, Almanya’nın kripto para benimsemesini artırarak varlık sınıfı olarak meşrulaştırmasını ve kripto endüstrisini bir bütün olarak besleyeceğini düşünüyor.

Mevzuat, mevcut Spezialfonds’un yanı sıra finansal kurumlar, sigorta şirketleri ve emeklilik fonları gibi kurumsal yatırımcılar tarafından kurulan yeni fonları da kapsayacak.

Mevzuat geçtiğimiz Perşembe günü Almanya’nın federal parlamentosundan geçti. Yakın zamanda da ülkenin Alman Federal Meclisi yani Deutscher Bundestag’tan onayı alması bekleniyor.

Decrypt, Almanya kripto para camiası başta olmak üzere mevzuatla ilgili bazı isimlerle röportajlar gerçekleştirdi. Bu isimlerden biri de Alman parlamento üyesi Frank Schaffler oldu.

“Spezialfonds’a kripto varlıkların eklenmesi, benimsenmeleri için önemli bir adım. Alman yasaları bu yönde ilerliyor ki biz de bunu memnuniyetle karşılıyoruz.”

ALMAN PARLAMENTO ÜYESİ FRANK SCHAFFLER

Decrypt’in röportaj aldığı bir başka isim ise Almanya merkezli Distributed Ledger Consulting (DLC) CEO’su Sven Hildebrant oldu. Hildebrant iki yıldan uzun bir süredir Alman Varlık Yönetimi Derneği BVI ile birlikte bu alandaki mevzuatı güncellemek için çalıştıklarını açıkladı.

Hildebrant, yeni mevzuat 1 Temmuz tarihinde yasalaştığında, sadece Spezialfonds içinde kripto varlıkların %1’lik bir fonlanmasının bile kripto endüstrisinde çok büyük etki yaratacağını söyledi. Ardından kripto endüstrisindeki yaratılacak olan etkiden bahsederek söze devam etti.

“Bu bir gecede olmayacak, ancak Almanya’da sahip olduğumuz en büyük yatırım aracından bahsediyoruz – kelimenin tam anlamıyla tüm para orada!”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ