• BITCOIN/TL
  2229308,638
  % -2,07
 • ETHEREUM/TL
  113597
  % -2,83
 • RIPPLE/TL
  19.76
  % -0,09
 • BITCOIN CASH/TL
  19801.23,100
  % -8,78
 • LITECOIN/TL
  3116.62
  % -3,23
 • COSMOS HUB/TL
  346.74
  % -2,94
 • CARDANO/TL
  18.65
  % -4,83
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,22

ABD Stablecoin Konusunda Harekete Geçiyor

ABD Stablecoin Konusunda Harekete Geçiyor

Stablecoin projeleri geçtiğimiz haftanın ‘yıldızı’ olmayı başardı. TerraUSD’nin (UST) 1 dolar sabitliğini kaybetmesi ile başlayan süreçte, birçok stablecoin de 0,90 dolar seviyelerine geriledi.

Kripto para piyasasındaki bu büyük kriz sonrası ABD’den ise haber akışı hızlandı. ABD ekonomi yetkilileri hafta boyunca yaptığı açıklamalarda, stablecoinlerin düzenlenmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Kripto para piyasası son yılların en hareketli haftalarından birini geride bırakmaya hazırlanıyor. Hafta başında, 1 ABD Doları’na sabitlenmesi gereken algoritmik bir stablecoin olan UST’nin düşüşe geçmesi ile kripto varlıklar büyük bir kriz ortamına girmişti.

Bu süreçte TerraUSD’nin 0,22 dolar seviyelerinin gerilemesiyle birlikte stablecoinlerde çıkışların hızlandığı görülmüştü. Aynı dönemde USDN, FEI ve USDD gibi diğer stablecoin çözümleri de sabitliğini kaybetmişti.

Tüm bu kripto varlıkların ötesinde USDT fiyatında yaşanan gerileme ise yatırımcıları oldukça endişelendirmişti. Yatırımcıların oldukça büyük bir çoğunluğunun varlıklarını sakladığı sabit kripto varlık olan USDT’te yaşanacak bir çöküş ile piyasaların bir “ölüm sarmalına” girme ihtimali konuşulmuştu.

ABD’de Açıklamalar Ardı Ardına Geldi

Tüm bu yaşananların ardından piyasalarda gözler ABD’den yapılacak açıklamalara çevrilmişti. Hafta boyunca ABD’de ekonomi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ise durumun yakından takip edildiğini ortaya koydu.

Konuya dair ilk açıklama Hazine Bakanı Janet Yellen’den geldi. ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan Yellen, Terra’nın düşüşünün stablecoin projelerinde riskleri ortaya koyduğunu belirtti. Hazine bakanı konuşmasında, bu varlıklara yönelik düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı:

“Son birkaç gün içinde, riskleri gerçek hayatta gördük. Bunu, bu ölçekte finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim ancak çok hızlı büyüyorlar.” ABD Hazine Bakanı Janet Yellen

Yellen’in ardından yaşananlara dair bir açıklama da SEC Başkanı Gary Gensler’den geldi. Bloomberg News ile yaptığı röportajda Gensler, kripto para borsalarını hedef aldı. SEC Başkanı en büyük üç stablecoin olan Tether, USD Coin ve Binance USD’nin borsalara bağlı olduğuna dikkat çekti:

“Bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Üç büyük varlığın her biri, ticareti kolaylaştırmak ve potansiyel olarak kara para aklama ve kimlik kontrollerinde kaçınmak için ticaret platformları tarafından kuruldu.” SEC Başkanı Gary Gensler

“Crypto Mom” olarak tanınan SEC Komisyoneri Hester Pierce ise konuya dair üstlerine oranla daha net açıklamalarda bulundu. Londra merkezli Official Monetary and Financial Institutions’un düzenlediği etkinlikte konuşan Pierce, stablecoin projeleri etrafında bir miktar “düzenleyici hareket görülebileceğini” belirti:

“Bu, bu hafta açıkçası çok dikkat çeken bir alan. Stablecoin projelerine yaklaşmak için farklı potansiyel seçenekler var. Bazı insanlar bunun SEC’te olması gerektiğini öneriyor, diğer insanlar bankacılık düzenleyicilerinde olmasını istiyor. Deneylerle, orada başarısızlığa yer açmamız gerekiyor.” SEC Komisyoneri Hester Pierce

ABD Stablecoin Projelerine Olumsuz Yaklaşıyor

Yeni haftada yapılan tüm bu açıklamalar ile birlikte geçmişte verilmiş mesajlar, ABD’de düzenleyicilerin stablecoinlere büyük bir tehlike olarak baktığını ortaya koyuyor. Dünyanın en büyük ekonomisinin yerel para birimi olan dolara dijital bir alternatif olarak ortaya çıkan bu varlıklar, ülkede bir tehdit olarak algılanıyor.

Hatırlanacağı üzere ABD’de Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, kasım ayı içerisinde stablecoin ihraççılarının bankalar gibi sıkı gözetime tabi tutulmasına yönelik düzenleme talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine ABD Başkanı Joe Biden ise mart ayında kripto para birimlerinin risklerinin incelenmesini öngören bir kararname imzalamıştı.

Piyasa analistleri bu nedenle UST ve daha sonrasında yaşanan sürecin ardından ABD’de, yakın dönemde ciddi düzenlemelerin hayata geçebileceğini vurguluyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

YORUMLAR YAZ