• BITCOIN/TL
  2155607,631
  % 0,12
 • ETHEREUM/TL
  103015
  % -1,38
 • RIPPLE/TL
  17.93
  % 3,19
 • BITCOIN CASH/TL
  16568.72,579
  % -0,38
 • LITECOIN/TL
  2752.25
  % -0,57
 • COSMOS HUB/TL
  286.08
  % -0,48
 • CARDANO/TL
  16.6
  % 0,42
 • TETHER/TL
  32.59
  % -0,04

2021’de Kripto ve Vergi: Daha Fazla Ödemeye Hazır Olun

2021’de Kripto ve Vergi: Daha Fazla Ödemeye Hazır Olun

Ortak Raporlama Standardının bu yıl kripto borsalarını kapsaması bekleniyor. “Kongre, ABD’de bulunan borsalara belirli bilgi raporlama gereklilikleri getirmeye başlayabilir.” Hindistan’daki yeni mevzuat sektöre yardımcı olabilir.

Kaynak: Adobe/Bits and Splits

Bazılarının farkında olabileceği gibi, yaşam, ölüm ve vergilerde kesin olan yalnızca iki şey vardır ve kripto başlangıçta vergiden kaçınabilse de (değişen derecelerde), vergi memurlarının nihayet sektörü yakaladığı görülüyor. ABD Gelir İdaresi (IRS), 2020’nin sonunda vergi mükelleflerinin geçtiğimiz vergi yılında kripto alıp satmadıklarını beyan etmelerini gerektiren yeni bir vergi formunu tanıtırken, 2020 ayrıca İngiltere’nin HMRC’sinin kripto traderlarının işlerini izlemek için bir sistem geliştirmeye başladığını gördü.

Kriptoda çalışan çeşitli vergi uzmanlarına göre, 2021 sektör için daha da büyük miktarda yeni vergi raporlama önlemleri getirecek.

Kripto kazançları için vergi ödemek
Avusturya merkezli Wolf Theiss’te bir avukat ve vergi danışmanı olan Niklas Schmidt, dünya çapındaki çoğu vergi otoritesinin kripto paranın gerisinde kalmaya devam etmesine rağmen, 2021’de bu durumun önemli ölçüde değişeceğini tahmin ediyor.

Schmidt, Cryptonews.com’a “2021’de bekleyebileceğimiz en önemli kripto ile alakalı vergi haberi, CRS’nin kripto borsalarını kapsamasıdır” dedi.

CRS, Ortak Raporlama Standardının kısaltmasıdır ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından denizaşırı banka hesaplarının kullanımı yoluyla vergi kaçakçılığına karşı mücadele etmek için sunulan bir sistemdir.

Başka bir deyişle, kripto borsalarının müşterilerinin kazançları hakkında müşterilerinin yerel vergi makamlarına rapor vermeleri gerekebilir.

Temel olarak, bir yatırımcı örneğin İsviçre veya Panama’da bir banka hesabı açarsa, banka yatırımcıdan ikamet kanıtı ve özellikle vergi kimlik numarasını isteyecektir. Daha sonra, yıllık bazda banka yatırımcı tarafından kazanılan faiz, temettü vb. miktarını ve toplam varlıkları yerel vergi dairesine bildirecek ve bu da bu bilgileri otomatik olarak yatırımcının anavatanındaki vergi dairesine iletecektir (daha sonra yatırımcının doğru vergi beyanında bulunup bulunmadığını kontrol edebilir).

Schmidt, AB’nin 2020’nin sonunda CRS’yi kripto borsalarına yaymak için bir danışma görüşmesi başlattığını, OECD’nin de 2021’de kripto varlıklar için bir CRS versiyonunu formüle edeceğini duyurduğunu sözlerine ekledi.

Schmidt, “Bu konuda bir anlaşmaya varılırsa (ki bunun olacağına inanıyorum), o zaman merkezi borsaları kullanan kripto traderları, vergi dairelerinin kripto varlıklarını öğreneceğinin farkında olmalıdır. Artık uluslararası piyasalarda ticaret yapmak mümkün olmayacak ve bu nedenle vergi makamlarının bu faaliyetlerden haberdar olmamasını umuyoruz” dedi.

Birleşik Devletler: “Evet” ya da “Hayır”
CRS’den gelen bir ret, muhtemelen Amerikan işletmelerinin müşterilerinin faaliyetleri hakkında “dostlarına” ve “müttefiklerine” rapor verme zorunluluğu hissetmeyen ABD’dir. Bununla birlikte, 2021’in çoğunu kendi vatandaşlarının kripto ile olan ilişkilerini takip etme çabalarını artırmak için harcayacak, böylece sonuçta diğer ülkeleri bombandırmana tutmak için daha fazla para harcayabilir.

Bildirildiği üzere IRS, bir yerde gizli bitcoin (BTC) veya başka kripto varlıklarınız yokmuş gibi davranmanızı çok daha zor hale getirdi. Şu soruyu ön sayfaya koyarak standart 1040 formunu değiştirdiler: “2020 boyunca herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar aldınız, sattınız, gönderdiniz mi, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde elde ettiniz mi?” Vergi mükellefi “Evet” veya “Hayır” kutucuğunu işaretlemelidir.

Aynı zamanda, IRS’nin artan şartları, yakın zamanda belirli bir eşiğin üzerindeki işlemler için yeni bir raporlama kuralı önererek kripto sektörünün büyük bir kısmını öfkelendiren Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) son girişimleri ile tamamlanabilir.

Uluslararası vergi avukatı Selva Özelli, “Yeni düzenlemeler, bankaların, kripto para borsalarının, para hizmetleri işletmelerinin ve diğer bazı kurumların (finans kurumlarının), ‘unhosted cüzdanları’ içeren ödemeler dahil olmak üzere işlemin 3.000 doları aşması durumunda, kripto para birimi işlemleriyle uğraşan tarafların kimlik bilgilerini almasını ve raporlamasını gerektirecektir.”

Vergi uzmanı Edward Zollars’ın Cryptonews.com’a söylediği gibi, IRS’nin sorularının ve FinCEN’in incelemesinin amacı basit.

Zollars,  “Bu soruların nedeni, ajansın daha sonra 2020’de aldığı, sattığı, gönderdiği, takas ettiği vb. bir para birimine sahip olduğu bilgisini elde ettiği ‘Hayır’ cevabını veren birini yakalamaktır” dedi.

Ancak, bu girişimlerin onaylanıp onaylanmayacağı hala net değil.

Zollars ayrıca, gelir ve sermaye kazançlarının raporlanmasını gerektiren mevcut rejim yeterince açık olsa bile, ABD’deki yasa koyucuların yeni kripto vergi gereklilikleri ile ilerleyebileceklerinden şüpheleniyor.

Zollars, “Kongre’nin ABD’deki borsalara özel bilgi raporlama gereklilikleri getirmeye başlayacağından şüphem yok, ancak bunun için mevzuat gereklidir. ABD yasalarına göre kripto para biriminin vergilendirilmesi genel olarak IRS tarafından ana hatlarıyla belirtilmiştir ve bazı anlaşmazlık alanları varken, temeller oldukça basittir” dedi.

Hint baharatları
Hintli okuyucular, Hindistan Maliye Bakanlığı’nın yakın zamanda kripto ticaretine %18 mal ve hizmet vergisi (GST) koymayı önerdiğini biliyor olabilir. Böyle bir teklifin yasalaşıp yasalaşmayacağı belli değil, ancak hükümet bunu zorlama konusunda ciddi görünüyor.

Hindistan’ın en büyük kripto borsası CoinDCX’in kurucu ortağı ve CEO’su Sumit Gupta, Cryptonews.com’a yasaların nihayetinde sektörü meşrulaştırmaya ve olgunlaşmasına yardım etmeye hizmet edeceğini söylemesine rağmen, bazıları böyle bir verginin Hindistan kripto sektörü için zararlı olacağını öne sürdü.

Gupta, “GST doğrudan işlem ücretlerinden alınırsa, Hindistan’daki hisse senedi piyasalarına benzer olacaktır. Hindistan borsalarından gelen kripto işlemleri, gelecekte ekosistem için iyi olacak belirli uyum kurallarına tabi olacağı için mevcut adımı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Bu arada, 2015 yılında Avrupa Adalet Divanı, kripto varlıkları içeren işlemlerin GST’den (belirli yargı bölgelerinde KDV olarak da bilinir) muaf tutulması gerektiğine karar verirken, Singapur gibi ülkeler aslında kripto içeren borsaların GST/KDV’ye tabi olduğu önceki yasaları tersine çevirdi.

İzleme & vergilendirme
Buna karşılık, çoğu ülke 2021’i gelir ve sermaye kazançlarını vergilendirmeye ve kriptodan elde edilen gelir ve sermaye kazançlarının tam olarak izlenmesini sağlamaya odaklanarak harcayacak. Hiç değilse, bu, kripto varlıkların ve kripto ticaretinin daha yaygın hale geldiğini ve normalleştiğini gösteren olumlu bir işaret olarak değerlendirilmelidir.

Selva Özelli, “Kripto para birimleri yeni bir yatırım sınıfı olarak ana akım haline geliyor. Buna göre, diğer yatırımlar gibi kripto para ticaretinden elde edilen kazançlar da vergiye tabi olacak” dedi.

Yani evet, bu yıl Bitcoin ve diğer kriptolardan elde ettiğiniz kazancın tadını çıkarın, ancak bunların daha büyük bir kısmını vergi memuruna göndermeye hazır olun.

 

YORUMLAR YAZ