• BITCOIN/TL
  2168747,630
  % -1,17
 • ETHEREUM/TL
  113353
  % -0,27
 • RIPPLE/TL
  19.72
  % -0,24
 • BITCOIN CASH/TL
  12126.06,298
  % -1,94
 • LITECOIN/TL
  2375.79
  % 1,74
 • COSMOS HUB/TL
  205.28
  % 1,04
 • CARDANO/TL
  13.45
  % -2,86
 • TETHER/TL
  32.91
  % -0,08

15 Ocak Tether (USDT) Davası Piyasaları Etkileyecek mi?

15 Ocak Tether (USDT) Davası Piyasaları Etkileyecek mi?

Kripto para dünyasında birçok yatırımcı yarın yani 15 Ocak’ta Tether tarafında oluşacak gelişmeleri takip ediyor.

Nisan 2019’da New York Başsavcılığı ofisi, popüler kripto para borsası Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini ve stablecoin sağlayıcısı Tether’in ise, açığı kapatmak için fon kullandığını iddia etmişti.

Daha sonra Tether, bir blog yazısı aracılığıyla iddiaların “kötü niyetle” yazıldığını ve “yanlış iddialarla dolu” olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Mayıs 2019’da Yargıç Joel Cohen, NYAG ofisinin iki şirketten istediği belgeleri 29 Temmuz’daki duruşmalarına kadar kısmen bekletti. Bu duruşma sırasında, davanın yargıcı Joel Cohen, davanın ilerlemesi veya reddedilmesi konusunda nihai bir karar vermeye hazır olmadığı için ihtiyati tedbir kararını uzatmaya karar verdi. Bu nedenle, bu kararı 90 gün uzattı.

Bununla birlikte NYAG, 850 milyon doları örtbas etmenin dışında, Bitfinex ve Tether’in New York müşterilerine iddia ettiklerinden daha uzun süre hizmet verdiğini iddia ederek dava hakkında yeni kanıtlar sundu.

NYAG, Bitfinex’in LEO ICO’suna da saldırdı ve “Martin Act’e göre, bir menkul kıymet ihracına dair her göstergeye sahip olduğunu ve ihracın soruşturma altındaki konularla ilgili olduğuna inanmak için nedenler olduğunu” iddia etti.

Ayrıca NYAG, iFinex’in yasal bir soruşturmayı engellemek için uygunsuz bir teşebbüsü reddetme talebinde bulundu.

Belgelerin Son Teslim Tarihi
Eylül 2020’de Yargıç Cohen, Bitfinex ve Tether’in finansal ilişkilerini ve geçmişlerini detaylandıran belgeleri NYAG ofisine teslim etmesi gerektiğine karar verdi. Bununla birlikte, 9 Aralık 2020’de Başsavcı Letitia James, Justice Cohen’den son tarihi 15 Ocak 2021’e uzatmasını isteyen bir belge sundu.

15 Ocak Tarihi Neden Önemli?
Tether (USDT), piyasadaki en popüler ve en büyük stabilcoin olduğu için tüm kripto para birimi alanı için oldukça kritik bir olayı temsil ediyor. Söz konusu şirket, geçmişte birçok skandala karıştığı için de birçok kişi USD destekli olup olmadığını sorguluyor.

Geçtiğimiz günlerde aktardığımız gibi, Tether CTO’su Paolo Ardoino katıldığı bir programda yaptığı açıklamada 15 Ocak’tan sonra hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyleyerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Tether karşılığında para tutuluyor. 2021 yılı için şeffaflığı arttırmayı hedefliyoruz. Güçlü KYC ve AML sunacağız. 15 Ocak’ta işler olduğu gibi devam edecek.”

Tether (USDT) Davası Piyasayı Nasıl Etkiler?
Tether, kripto para piyasasında oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Hal böyle olunca da USDT ile ilgili her türlü olumlu ya da olumsuz gelişme, piyasa üzerinde büyük bir etkiye sahip oluyor. Bu nedenle kripto para topluluğu mahkemeden çıkacak kararın kripto para piyasaları üzerinde etkili olacağını düşünüyor.

Birçok kripto para yorumcusu, davanın olumsuz sonuçlanması halinde sektörü oldukça zor bir konuma sokacağını düşünüyor. Toplulukta ise genel olarak, davanın olumsuz sonuçlanacağına dair bir inanç var.

Tether, Bitcoin (BTC) işlem hacminin %60’ını oluşturuyor.

YORUMLAR YAZ