• BITCOIN/TL
  2234285,413
  % -2,41
 • ETHEREUM/TL
  114000
  % -4,12
 • RIPPLE/TL
  19.64
  % -1,40
 • BITCOIN CASH/TL
  20277,336
  % -7,00
 • LITECOIN/TL
  3156.71
  % -3,93
 • COSMOS HUB/TL
  348.29
  % -3,49
 • CARDANO/TL
  18.92
  % -4,05
 • TETHER/TL
  32.25
  % 0,06

Venezuelalılar Bankadan Stablecoin Alabilecek!

Venezuelalılar Bankadan Stablecoin Alabilecek!

Venezuela’da yatırımcılar yakında doğrudan devlet destekli hesaplarından kripto para satın alabilecekler.

Ülkenin en büyük, devlete ait bankası ve finansal hizmetler girişimi Glufco arasındaki işbirliği sayesinde, Venezuelalılar artık devlet tarafından dağıtılan fonları kullanarak ülkenin biyometrik ödeme sistemi Biopago’ya güç veren aynı altyapı üzerinden Glufco’nun dolar sabitlenmiş stablecoinini satın alabilicekler.

Biopago platformu, Venezuela‘nın finansal ortamında hayati bir rol oynamaktadır. Venezuela hükümeti, bunu Venezuela Bankası ile tahvilleri dağıtmak, havaleleri yönetmek ve devlet yardım fonlarını dağıtmak için kullandığı ülkenin Patria sistemi arasında bir köprü olarak kullanıyor. Platform Venezuelalılara dolara erişim sağlamak ve ulusal para birimi olan Bolivar‘ın güç kaybetmeye devam ettiği hiper enflasyona karşı kendilerini korumak için başka bir yol sağlıyor. İkincisi, Venezuela sakinlerine kripto paralar için yeni bir çıkış yolu sağlıyor.

Glufco entegrasyonundan faydalanmak isteyen vatandaşlar artık dolara sabitlenen stablecoini aldıktan sonra borsalarda onu Bitcoin , Litecoin , Dogecoin ve Tether gibi kripto paralar almak için kullanabilecekler.

Venezuela’nın mali durumunun karmakarışık olduğu aşikar. İç yolsuzluk ve uluslararası yaptırımlar, ülkenin aşırı enflasyon, para devalüasyonu ve ekonomik durgunluk seviyelerine ulaşmasına neden oldu. Vatandaşların bundan kaçmaya çalışmasının bir yolu, Bolivarları atıp dolar satın almak olarak görülüyor. Başka bir yol olarak ise Bitcoin gibi kripto para birimlerine yönelimler gösteriliyor. Blockchain analitik firması Chainalysis’in geçen yıl hazırladığı bir rapora göre Venezuela , kripto para kullanımı açısından tüm ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyordu. Bunun yanında eşler arası Bitcoin ticaret işlemleri, dünyanın en aktiflerinden biri konumunda bulunuyor.

Tüm bu yasa dışı işlemlerin önüne geçmek isteyen Maduro hükümeti para kontrollerini kaldırmanın yanı sıra, Venezuela banka hesaplarının dolarla açılmasına da izin verdi. Bu son politika değişiklikleri göz önüne alındığında, Venezuela Merkez Bankası, vatandaşların dolara sabitlenmiş sabit paralara erişmesini kolaylaştırmak için bir kripto para firması ile işbirliği yapıyor.

Glufco’nun stablecoini şu anda Graviex ve Vindax gibi küçük uluslararası borsalarda işlem görüyor. Devlet tescilli Criptolago borsasında, stablecoinin Bitcoin veya Bolivar ile takas edilebileceği bir OTC masası da bulunmaktadır.

Telegram sayfamızdan güncel kripto piyasa haberlerini takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR YAZ